Tjedan prva potrošača obilježen u Dubrovniku

Objavljeno: 26. 02. 2018. , Ažurirano: 21. 03. 2018.

U suradnji Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Hrvatske gospodarske komore i ostalih partnera, povodom obilježavanja Svjetskog dana prava potrošača i Tjedna prava potrošača u Republici Hrvatskoj  (koji se obilježava od 8. do 15. ožujka 2018. godine), 14. ožujka u Hotelu Kompas u Dubrovniku održana je  edukacija gospodarstvenika o propisima iz područja zaštite prava potrošača, a nakon toga i informiranje građana o zaštiti prava potrošača.

Tijekom edukacije gospodarstvenici su se mogli upoznati s temama kao što su odredbe Zakona o zaštiti potrošača i obvezama trgovaca, zaštita potrošača u inspekcijskom nadzoru, elektroničko poslovanje, aktivnosti Europskog potrošačkog centra Hrvatska, alternativno rješavanje potrošačkih sporova u Republici Hrvatskoj i primjena Zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova u praksi. Glavne teme edukacije bile su dobra poslovna praksa, označavanje proizvoda, isticanje cijena i posebni oblici prodaje, najčešće povrede Zakona o zaštiti potrošača, problemi s internetskom prodajom te postupak mirenja kao alternativno rješenje sporova.

Između ostalog, na edukaciji su predavanja održali Mirna Brkić Pavičić iz Uprave za inspekcijske poslove u gospodarstvu, Matija Maček, viši suradnik u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, Danijela Marković Krstić iz Europskog potrošačkog centra, Mirjana Košec, tajnica Centra za mirenje pri HGK te Suzana Kolesar, tajnica Centra za mirenje pri HOK.

U popodnevnim satima na Stradunu je održano informiranje građana, na kojem su sudjelovali Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska obrtnička komora. Uz pomoć stručnjaka, građani Dubrovnika mogli su se upoznati s pravima potrošača i korištenju svojih prava u svakodnevnom životu.