Izvor: MROSP
Novi korak u borbi protiv neprijavljenog rada: Predstavljen projekt elektroničke evidencije rada
Objavljeno: 08. 06. 2026.
Izvor: MROSP
Projekt "Uvođenje sustava obvezne elektroničke evidencije radnog vremena i podizanje razine svijesti o dobrobiti prijavljenog rada" predstavljen je na početnoj konferenciji održanoj u organizaciji Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Riječ je o ključnoj aktivnosti usmjerenoj na razvoj suvremenih alata za nadzor i prevenciju neprijavljenoga rada, kao i na promicanje prednosti zakonitoga poslovanja i prijavljenoga rada.
Kako je istaknula v.d. ravnateljice Uprave za rad i zaštitu na radu Anita Zirdum projekt razvija i nadograđuje informacijski sustav Jedinstvene elektroničke evidencije rada, kojim se omogućuje evidencija rada u stvarnom vremenu što predstavlja važan alat inspekciji za učinkovitije praćenje primjene propisa,
"Također, veći dio aktivnosti projekta usmjeren je na prevenciju, odnosno cilj im je spriječiti da do neprijavljenoga rada uopće dođe", naglasila je Zirdum,
Riječ je o projektu usmjerenom na jačanje informiranosti i podizanje svijesti poslodavaca, radnika i šire javnosti o štetnosti neprijavljenoga rada te na dugoročno jačanje zakonitosti poslovanja i učinkovitije suzbijanje neprijavljenoga rada u Republici Hrvatskoj.

Alen Ružić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike ; Izvor: MROSP
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić istaknuo je u uvodnom govoru kako su aktivnosti, koje će se provoditi u narednom razdoblju, usmjerene na osvještavanje, educiranje te promicanje dobrobiti prijavljenoga rada, kako radnicima tako i poslodavcima.
"Želimo svakog poslodavca poučiti svim obvezama koje ima prema radnicima kako bi se bezbrižno mogli baviti svojim poduzetničkim aktivnostima. Posebno želimo iskoristiti moderne kanale komunikacije kako bi se što više mladima približila važnost prijave na obvezna osiguranja, značenje njihove bruto plaće i uplaćenih doprinosa, ne samo zbog mirovine koja im se čini daleko, nego i zbog svakodnevnih životnih situacija u kojima se mogu naći puno prije mirovine", naglasio je ministar.
Projekt se financira iz Europskog socijalnog fonda plus, u okviru Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027., a provodi se u partnerstvu Hrvatskom gospodarskom komorom, Hrvatskom obrtničkom komorom i Hrvatskom udrugom poslodavaca.

Marija Šćulac, potpredsjednica HGK ; Izvor: MROSP
"Hrvatska gospodarska komora poduprla je izmjene zakona o suzbijanju neprijavljenog rada, koji očekujemo uskoro. Posebno smo zahvalni što je Ministarstvo imalo jedan otvoren dijalog s predstavnicima poslodavaca i radnika te što su naši prijedlozi uvaženi. Konkretnije, maksimalne kazne dobivaju ponavljači, a za one koji to nisu kazna ne predstavlja prepreku za nastavak rada. Dobra suradnja Ministarstva i nas predstavnika tvrtki vidljiva je i kroz ovaj projekt. Kod implementiranja novih zakonskih rješenja te novih procedura i tehničkih rješenja bitno je pravovremeno upoznati poslodavce na proceduralne promjene koje ih očekuju", istaknula je Marija Šćulac, potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore.
Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber upozorila je na štetne posljedice sive ekonomije, istaknuvši da poslovanje u sivoj zoni izravno ugrožava opstanak, konkurentnost i rast poslodavaca koji uredno ispunjavaju svoje obveze prema radnicima i državi. Podsjetila je kako procjene govore da udio sive ekonomije u Hrvatskoj doseže čak 30,5 posto BDP-a, što zemlju svrstava među države s najvećim udjelom sive ekonomije u Europskoj uniji. Naglasila je da su zbog toga potrebni novi, moderniji i učinkovitiji alati za njezino suzbijanje.

Izvor: MROSP
Projekt, koji će trajati do ožujka 2028. godine, također će doprinijeti kvalitetnijem tržištu rada, većoj transparentnosti poslovanja i daljnjem poboljšanju statusa radnika u Republici Hrvatskoj.