Nova Uredba EU za pomoć sektoru ribarstva i akvakulture


Objavljeno: 28. 04. 2020. , Ažurirano: 05. 05. 2020.


HGK - Županijska komora Split obavještava članice iz sektora ribarstva i akvakulture da su, nakon što je 17. travnja Europska komisija odobrila hrvatski program državne potpore u ribarstvu i akvakulturi za pomoć gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID-19 u vrijednosti od 30 milijuna kuna, objavljene i nove mjere pomoći iz Europske unije.

Tako je 25. travnja stupila na snagu Uredba (EU) 2020/560 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020R0560&from=HR) u pogledu posebnih mjera za ublažavanje učinaka izbijanja bolesti COVID-19 u sektoru ribarstva i akvakulture kojom se mijenjaju Uredba o Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo (EFPR) i Uredba o zajedničkoj organizaciji tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture (ZOT).

Sektor ribarstva i akvakulture posebno je teško pogođen poremećajima tržišta nastalima zbog znatnog pada potražnje te zatvaranja prodajnih mjesta, tržnica, veleprodajnih mjesta i distribucijskih kanala, što je dovelo do znatnog opadanja cijena i količina. Pad potražnje i cijena u kombinaciji s osjetljivošću i složenošću lanca opskrbe doveo je do gubitaka u radu ribarskih flota i u proizvodnji morskih prehrambenih proizvoda. Ribari su stoga prisiljeni ostati u luci, a uzgajivači ribe morat će u roku od nekoliko tjedana odbaciti ili uništiti proizvode.

Nova Uredba donosi mjere za ublažavanje nastalog stanja koje će obuhvaćati:

  • potporu za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti, koja uzima u obzir i nova plovila, uz najveću stopu sufinanciranja od 75 posto prihvatljivih javnih rashoda
  • mogućnost dodjele radnog kapitala i kompenzacija za smanjenje proizvodnje ili prodaje i dodatnih troškova skladištenja i prerade za uzgajivače
  • ponovno uvođenje potpore za organizacije proizvođača i udruženja organizacija proizvođača za skladištenje proizvoda ribarstva i akvakulture.

Rashodi za operacije koje budu primale potporu na temelju novih mjera, bit će prihvatljivi od 1. veljače do 31. prosinca 2020.

Novim će se mjerama nastojati potaknuti veća stabilnost tržišta, ublažiti rizik od bacanja proizvoda ribarstva ili njihova preusmjeravanja u svrhe koje nisu prehrana ljudi te pridonijeti apsorpciji učinaka krize na profitabilnost proizvoda.

S obzirom na hitnost potrebe za pružanjem potpore, EU će omogućiti pojednostavnjen postupak za izmjenu operativnih programa koji se odnose na posebne mjere i preraspodjelu financijskih sredstava za rješavanje posljedica izbijanja bolesti COVID-19.

Državama članicama ostavlja se pravo donijeti dodatne mjere ovisno o njihovim specifičnostima i nacionalnim potrebama, odnosno omogućena im je dodatna fleksibilnost u raspodjeli sredstava među određenim prioritetima i mjerama u Operativnom programu za pomorstvo i ribarstvo, u sklopu kojega RH ima na raspolaganju 252,6 milijuna eura za razdoblje 2014. – 2020., na čemu intenzivno radi Ministarstvo poljoprivrede.