Izvor: HGK - Komora Zagreb

Nastup na 17. Međunarodnom sajmu tehnologija, podugovaranja i dizajna brodica, jahti i velikih brodova SEATEC 2019

Objavljeno: 09. 04. 2019. , Ažurirano: 09. 04. 2019.

U Marini di Carrara u Italiji od 3. do 5. travnja održan je 17. Međunarodni sajam tehnologija, podugovaranja i dizajna brodica, jahti i velikih brodova SEATEC 2019.

Na ovogodišnjem izdanju sajma SEATEC sudjelovalo je oko 240 izravnih i više od 80 neizravnih izlagača, najviše iz Italije, a zatim iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Nizozemske, Francuske, Njemačke i Španjolske.

SEATEC je sajam posvećen sektoru nabave u brodogradnji i brodarstvu, uključujući sirovine, dizajn, komponente, tehnologije i podugovaranje, s posebnim naglaskom na izradi rekreativnih plovila i jedini je događaj takve vrste u Italiji i južnoj Europi. Izlagači su tvrtke uključene u proizvodnju komponenti, opreme, strojeva, mehaničkih dijelova i sirovina za brodove i brodogradilišta, uključene u poslove za trećeg partnera, serviseri motora i plovila, marine te tvrtke koje nude dizajn i ostale usluge u pomorskoj industriji.

Hrvatski proizvođači sudjeluju na sajmu u organizaciji HGK – Komore Zagreb još od 2008. godine, a na ovogodišnjem izdanju, na zajedničkom izložbenom prostoru u sklopu posebno napravljenog dijela sajma Med Village (Mediteransko selo) predstavile su se tri tvrtke: iCat d.o.o. iz Zagreba, Sentinel d.o.o. iz Vodnjana i Tema d.o.o. iz Pule, čiji su proizvodi i usluge izazvali značajan interes posjetitelja.

Poseban naglasak, uz održivost okoliša putem dodjele nagrade GreenTec, i ove godine bio je na nautičkom dizajnu i tehnološkim inovacijama te su, u skladu s time, dodijeljene i posebne nagrade za izlagače – proizvođače, dizajnere i inovatore (Qualitec Design, Qualitec Technology, Millennium Yacht Design Award). Novost na sajmu jest tzv. Exclusive Business Networking Area, odnosno ekskluzivni salon, koji je dizajniran kako bi ponudio dodatne mogućnosti umrežavanja i suradnje na sajmu, i to između izlagača i predstavnika brodogradilišta.

Štand HGK posjetio je i Jasen Mesić, veleposlanik Republike Hrvatske u Italiji, koji je izrazio zadovoljstvo time što su HGK i hrvatske tvrtke izlagači na sajmu te im ponudio pomoć i potporu u poslovanju na talijanskom tržištu.

Organizatori su najavili da će se iduće izdanje sajma SEATEC održati u veljači 2020. godine.