Izvor: Pixabay

Nakon Brexita trgovina s UK bit će trgovina s trećim zemljama

Objavljeno: 28. 03. 2019. , Ažurirano: 28. 03. 2019.

Seminar Povlačenje Ujedinjenoga Kraljevstva iz članstva EU održan je 27. ožujka u HGK – Komori Zagreb. Cilj je bio upoznati gospodarstvenike koji posluju s Velikom Britanijom s utjecajem Brexita na njihovo poslovanje.

Predavači iz Carinske uprave RH bili su Dubravka Begović i Bosiljko Zlopaša.

"Trgovina s Velikom Britanijom bit će trgovina s trećim zemljama, uz provođenje svih carinskih formalnosti, naplate carine i bez mogućnosti primjene bilo kakvih preferencijala", rekla je Dubravka Begović, koordinatorica u Sektoru za carinski sustav Središnjeg ureda Carinske uprave. Prvi korak za sve koji sudjeluju u robnoj razmjeni s osobama iz Ujedinjenoga Kraljevstva i žele nastaviti to poslovanje, a dosad nisu imale EORI broj, jest da zatraže registraciju i izdavanje EORI broja od carinskih tijela EU27."

Nazočni su upoznati s carinskim postupcima i procedurama u vezi s poslovanjem s UK, bilo da uvoze ili izvoze iz Britanije, bave se postupkom provoza ili bilo kojim oblikom trgovine i carinskog poslovanja s osobama u Britaniji, a koji će nakon datuma povlačenja biti kao poslovanje s trećim zemljama.

Ovaj je seminar dio programa Olakšavanje trgovine i transporta, koji organiziraju i provode CroatiaPRO Odbor (Nacionalni odbor za olakšavanje trgovine i transporta), Hrvatska gospodarska komora i Carinska uprava RH.