Izvor: Shutterstock

Nakon 1. siječnja prestaje obveza dvojnog iskazivanja cijena


Objavljeno: 14. 12. 2023. , Ažurirano: 15. 12. 2023.


Sektor za trgovinu HGK u suradnji s nadležnim tijelima održao je online edukaciju o primjeni Zakona o uvođenju eura kao službene valute u RH nakon 1. siječnja 2024., prestanka obveze dvojnog iskazivanja cijena, kao i prestanka obveze primjene Etičkog kodeksa za zamjenu hrvatske kune eurom. Na online edukaciju se uključilo oko 250 sudionika iz sektora trgovine i financija, članica HGK.

 Ana Zorić, ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financija, u svom izlaganju govorila je o primjeni Zakona o uvođenju eura kao službene valute u RH nakon 1.siječnja 2024.  Informacije o prestanku obveze primjene Etičkog kodeksa za zamjenu hrvatske kune eurom dala je Branka Augustinović, p.o. ravnateljica Uprave za trgovinu i politiku javne nabave u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Izlaganja su imali i Petra Poldrugač, direktorica Direkcije nacionalnih centara za borbu protiv krivotvorenja, analizu novčanica i analizu kovanog novca u HNB-u, te Nikolina Granić Pandža, glavna stručna suradnica u navedenoj Direkciji.

 Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u RH  propisana je obveza dvojnog iskazivanja za poslovne subjekte do 31. prosinca 2023., odnosno do kraja ove godine. Podsjetimo, obveza dvojnog iskazivanja cijena za sve poslovne subjekte započela je 5. rujna 2022., ali neki poslovni subjekti su krenuli i već u srpnju 2022. s dobrovoljnim isticanjem dvojnih cijena. Obveza dvojnog iskazivanja služila je kao prijelazna mjera s aspekta zaštitnog mehanizma za potrošače u procesu uvođenja eura.

 U Preporuci Europske komisije se navodi kako bi dvojno iskazivanje trebalo bi biti obvezno u razdoblju od najmanje šest mjeseci i najviše godinu dana nakon dana uvođenja eura. Također se navodi kako bi nakon toga obveza dvojnog iskazivanja trebala prestati, kako bi se građani potpuno navikli na novu službenu valutu.

Uvažavajući preporuke EK te prakse drugih država članica koje su posljednje uvele euro, razdoblje od ukupno 16 mjeseci iskazivanja cijena i drugih novčanih iskaza vrijednosti trebalo bi biti primjereno za upoznavanje s novom valutom.  S dvojnim iskazivanjem cijena potrebno je prestati što je prije moguće nakon prestanka obveze dvojnog iskazivanja, pri tom imajući u vidu načelo učinkovitosti i ekonomičnosti iz članka 10. Zakona prema kojemu se uvođenje eura i svi postupci i aktivnosti koji iz toga proizlaze provode na način da se svima osigura što jednostavnije postupanje, uz što manje troškova.

 Sukladno Zakonu od 1. siječnja 2024. banke, Financijska agencija (FINA) i HP-Hrvatska pošta prestaju pružati uslugu zamjene kune, a novčanice i kovanice kune moći će se zamijeniti isključivo u Hrvatskoj narodnoj banci. Hrvatska narodna banka će trajno mijenjati novčanice kune, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2025.

Građani će moći preostale kune zamijeniti osobnim dolaskom na šalter Hrvatske narodne banke, na adresi Zagreb, Franje Račkoga 5, a iznosi manji od 15.000,00 kuna moći će se, na osobnu odgovornost, dostaviti na zamjenu i putem poštanskih usluga na adresu HNB-a.