David Vlajčić, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Luka Burilović, predsjednik HGK ; Izvor: HGK
Na sastanku s ministrom Vlajčićem predstavljena daljnja suradnja s HGK
Objavljeno: 14. 05. 2026.
David Vlajčić, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Luka Burilović, predsjednik HGK ; Izvor: HGK
U Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je radni sastanak potpredsjednika Vlade RH i ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Davida Vlajčića, državnog tajnika Tugomira Majdaka i ravnatelja Uprave za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu suradnju Dalibora Jande, s predstavnicima Hrvatske gospodarske komore, predsjednikom Lukom Burilovićem, potpredsjednikom Draganom Kovačevićem, direktoricom Sektora za poljoprivredu i prehrambenu industriju Jelenom Đugum i direktoricom Sektora za trgovinu HGK Majom Bogović.

Izvor: HGK
Jedna od tema sastanka bila je organizacija i koordinacija zajedničkog nastupa hrvatskih poljoprivredno-prehrambenih i drvno-prerađivačkih tvrtki u inozemstvu u 2027. godini, s namjerom povećanja vidljivosti kvalitetnih hrvatskih proizvoda na međunarodnim tržištima. Uz potporu Ministarstva i u organizaciji HGK, sljedeće godine hrvatske tvrtke, u okviru nacionalnih štandova, predstavit će se na devet međunarodnih sajmova.
Također su razmotreni prioriteti, organizacijski i financijski okviri te usuglašene daljnje aktivnosti, s ciljem snažne i prepoznatljive hrvatske poljoprivrede, prehrambene i drvno-prerađivačke industrije.

Dalibor Janda, Tugomir Majdak, Jelena Đugum, David Vlajčić, Luka Burilović, Dragan Kovačević, Maja Bogović, Kristina Zubak; Izvor: HGK
Na sastanku je predstavljen nacrt projekta Povezivanje lokalnih proizvođača voća i povrća s trgovcima na malo, čiji je cilj jačanje kratkih lanaca opskrbe. Projektom se također želi osigurati veća dostupnost domaćih proizvoda na policama trgovačkih lanaca i potaknuti veću proizvodnju poljoprivrednih proizvoda, kako bi se doprinijelo podizanju samodostatnosti u proizvodnji hrane.