Mobilni tim ŽK Split u posjetu tvrtki Hvar Hills


Objavljeno: 25. 09. 2020. , Ažurirano: 28. 09. 2020.


Povod posjetu bio je najnoviji veliki uspjeh ovog mladog proizvođača vina, koji je u jakoj međunarodnoj konkurenciji na prestižnom 17. ocjenjivanju Decanterovih vinskih nagrada (DWWA 2020) u Londonu za svoj proizvod Hvar Hills Maior Rizerva Plavac Mali 2016. nagrađen brončanom medaljom, između ukupno 16.537 ocijenjenih vina iz 56 zemalja svijeta.

Sadašnja proizvodnja Hvar Hillsa većim dijelom se temelji na vlastitoj sirovini i autohtonim sortama, pa tako na vlastitih 30 hektara vinograda na južnim padinama Hvara imaju 150.000 trsova vinove loze, od čega 80% Plavca malog te 20% autohtone hvarske Bogdanuše, a još 212 hektara čeka privođenje svrsi.

Manji dio grožđa se po potrebi otkupljuje od kooperanata, a najveći problem predstavlja im pravodobno osiguranje radne snage u vrijeme intenzivnih radova u vinogradu, stoga su lani, ali i ove godine rješenje našli u radnicima iz zaleđa Splita, kojima su snosili troškove prijevoza, smještaja i hrane, što sve poskupljuje finalni proizvod, butelju vina.

Direktor Jeličić Purko ističe da su iz Programa ruralnog razvoja – Mjera 4.1.1. ulaganje u mehanizaciju u vinogradarstvu povukli 50% sredstava od cjelokupne investicije koja iznosi 1 milijun kuna, a u pripremi je projekt izgradnje nove, tehnološki suvremene vinarije na otoku Hvaru, kojom se želi revitalizirati stare autohtone sorte te zaokružiti povijesno-turistička priču otoka. Budući da Hvar Hills još uvijek nema vlastiti podrum i preradbenu liniju, sada koriste usluge i skladišne kapacitete drugih vinarija.

Direktor je upozorio na kriterije prihvatljivosti u natječajima za investicije u vinogradarsko-vinarski sektor koji su isti za cijelu državu, neovisno o različitostima terena i klime, prinosu i troškovima proizvodnje te smatra da bi otočne proizvođače trebalo posebno tretirati i što manje opterećivati različitim nametima. Interventne mjere Ministarstva poljoprivrede u svezi destilacije viškova vina i kriznog skladištenja vina ocijenio je dobrodošlima, ali ipak nedovoljnima za dalmatinske proizvođače.

Najznačajniji kanal u prodaji vina usprkos smanjenju turističke potrošnje i dalje je HORECA lanac, mali udio čine trgovački lanci, no sve više se okreću distribuciji kroz vlastita prodajna mjesta te putem web prodaje, a vinoteka koja već tri godine posluje u Splitu postala je prepoznatljiva i omiljena među ljubiteljima vina. S izvozom vina nemaju većih iskustava, iako se i tu planira iskorak, čemu će svakako doprinijeti spomenute međunarodne nagrade.

Hvar Hills jedna je od prvih tvrtki koja se javila na natječaj Ministarstva gospodarstva za uvođenje znakova kvalitete HGK te uspješno povukla bespovratna sredstva u iznosu od 65.000 kn za pet svojih vina koja nose znak Hrvatska kvaliteta.

Također su jedan od aktivnih članova priznate regionalne vinogradarsko-vinarske organizacije, Udruženja Vino Dalmacije koje djeluje pri ŽK Split te svi vinari puno očekuju od novog Zakona o vinu.

Pod vodstvom mladog kreativnog direktora, Marija Jeličića Purka, u pripremi je i niz drugih komplementarnih projekata te investicije u vlastite ugostiteljske i turističke objekte kao logična poveznica s proizvodnjom vina i podizanjem vinske kulture. U tvrtki planiraju ovu godinu, usprkos pandemiji, zaključiti s 50% lanjskih prihoda te pozitivno gledaju na budućnost.