Izvor: HGK

Mobilni tim ŽK Osijek u posjeti tvrtkama u Đakovštini

Objavljeno: 13. 12. 2019. , Ažurirano: 02. 01. 2020.

Mobilni tim Županijske komore Osijek, koji su činili Josipa Weber Tojagić, Marija Tapšanji i Igor Mikulić, u Đakovu je 13. prosinca posjetio drvoprerađivačku tvrtku Đakovački enterijer d.o.o. te hotel Blaža.

Tvrtka Đakovački enterijer proizvodne pogone ima u Đakovu i Piškorevcima, a njezin vlasnik i direktor Marko Spajić predsjednik je Strukovne grupacije drvoprerađivača pri HGK ŽK Osijek. Ta tvrtka proizvodi piljenu građu i drvne elemente. Zanimljivo je što je među rijetkim drvoprerađivačima koji proizvodi drvene ploče, odnosno drvenu osnovu za skije i daske za skijanje (snowboard, skateboard), koje prodaje poznatim svjetskim proizvođačima. Đakovački enterijer uglavnom proizvode plasira na inozemnom tržištu te većinu prihoda ostvaruje izvozom. Tvrtka ukupno zapošljava stotinjak radnika.

S direktorom Markom Spajićem Igor Mikulić razgovarao je o stanju u drvoprerađivačkom sektoru. Dogovoreno je kako bi u siječnju sazvali sastanak Strukovne grupacije drvoprerađivača u ŽK Osijek na kojem bi se raspravljalo o mogućnosti snižavanja troškova električne energije, koja u ukupnim troškovima drvoprerađivača ima vrlo visok udio, kao i naknadama za korištenje šumskih puteva.

Josipa Weber Tojagić predstavila je direktoru Spajiću i njegovim suradnicima Digitalnu komoru te mogućnosti i velike prednosti korištenja različitih usluga koje tvrtke imaju na raspolaganju preko te suvremene komunikacijske platforme pogotovo na e-burzu otpada koja može pomoći u unaprjeđenju poslovanja te u uspostavi održivog sustava gospodarenja otpadom, kao i da podnesu zahtjev dodjelu znaka hrvatske kvalitete obzirom da proizvode drvne elemente iz hrvatskih šuma.

hotel blaža.jpg

Mobilni tim posjetio je i hotel Blaža u Đakovu. Direktorica hotela Mihaela Spajić Takač upoznata je s radom Odsjeka za turizam ŽK Osijek. Marija Tapšanji pozvala ju je da se s prijedlozima aktivno uključi u rad Strukovne grupacije kontinentalnog turizma i radionica koje se održavaju za članice iz područja turizma. Direktorica je izrazila želju za organiziranjem sastanka s turističkim agencijama kojima bi iznijela ponudu hotela Blaža.

Mikulić je posjetu Đakovu iskoristio i za sastanak s predsjednikom Središnjeg saveza udruga uzgajivača svinja Hrvatske Goranom Jančom o svinjogojskoj proizvodnji i problemima s kojima se suočavaju svinjogojci. Jančo je naglasio da je najveći problem svinjogojaca s područja Đakovštine izostanak klaonice, odnosno nedostatni kapaciteti klaonica u okolici. Bilo je govora i o preventivnim mjerama za sprječavanje unosa virusa afričke svinjske kuge i važnosti njihove primjene.