Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „Obrazovanje odraslih i tržište rada“

Objavljeno: 30. 06. 2016. , Ažurirano: 06. 07. 2016.

Dana 30. lipnja na otvaranju međunarodne znanstveno-stručne konferencije pod nazivom „Obrazovanje odraslih i tržište rada“ pozdravni govor držao je i predsjednik Županijske komore Rijeka, Vidoje Vujić. Konferencija je dio projekta „Yes to Easier Education and Employment for Sensitive groups“,financiranog sredstvima međunarodnog foruma „Central European Initiative“ (CEI). Na konferenciji su sudjelovali predstavnici iz šest zemalja, među kojima su bili znanstvenici i stručnjaci koji se bave obrazovanjem odraslih, predstavnici zavoda za zapošljavanje i drugi zainteresirani dionici u cilju jačanja suradnje i umrežavanja, što bi doprinijelo intenzivnijem povezivanju obrazovanja odraslih i tržišta rada, provedbi andragoških istraživanja te javno promovirala važnost obrazovanja odraslih. Naglasak je stavljen na uključivanju marginaliziranih skupina u obrazovanje odraslih s ciljem razvoja zapošljivosti i usklađivanja obrazovanja odraslih s potrebama tržišta rada.

Predsjednik Županijske komore Rijeka, Vidoje Vujić navodi dva velika problema s kojima se susrećemo, prvi je značajna disproporcija između deficitarnih i suficitarnih zanimanja, dok je drugi velika stopa nezaposlenih, a paralelno velika stopa uvoza radne snage. Za pretpostaviti je da bi u rješavanju te problematike disbalansa na tržištu rada pridonijele i ustanove za obrazovanje odraslih, no pošto se spominje brojka od preko 500 ustanova za obrazovanje obraslih u RH nastupilo je vrijeme za postavljanje određenih standarda kvalitete za iste. Na kraju Vujić poentira da je znanje kapital kad ga se upotrijebi u gospodarskoj praksi, ako ga se ne upotrijebi u gospodarskoj praksi ono je fluidno i ne koristi nikome.

Drugi dan konferencije i plenarnog izlaganja otvorila je Katarina Popović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu na temu „Globalizacija- ključna determinanta suvremenog tržište rada, zapošljavanja i obrazovanja“. Dotakla se problematike svijeta neoliberalne ekonomije u kojoj živimo navodeći da nije sve što se nudi na tržištu kapitala nužno i dobro za nas i potaknula na razmišljanje treba li se formalno obrazovanje slijepo prilagođavati trendovima na tržištu rada.