Izvor: Pixabay

Leasing je u modernom poslovanju u svijetu prisutan već više od 40 godina, dok se u Hrvatskoj pojavljuje u drugoj polovici 90-tih godina. Od 2001. godine tržište leasinga u Hrvatskoj bilježi snažan i dinamičan rast te financiranje putem leasinga postaje najznačajnija alternativa bankovnom kreditu.

Na kraju 2012. godine udio aktive leasing društava u ukupnoj aktivi financijskih posrednika iznosio je 4,2%, čime leasing društva zauzimaju četvrto mjesto, iza banaka, mirovinskih fondova i društava za osiguranje.

U RH trenutno je registrirano 23 leasing društava. Sva leasing društva članice su Udruženja leasing društava Hrvatske gospodarske komore.

O LEASINGU

Leasing predstavlja posebnu metodu srednjoročnog i dugoročnog financiranja koji se temelji na korištenju, a ne na posjedovanju investicijskog dobra (predmeta leasinga). Riječ je o posebnom aranžmanu o najmu nekog investicijskog dobra u kojemu davatelj leasinga nabavlja određeni predmet leasinga i predaje ga korisniku leasinga na korištenje, a korisnik leasinga obvezuje izvršiti niz isplata (rata leasinga) davatelju leasinga u vremenu trajanja leasinga.

Leasingom se mogu financirati vozila (osobna, gospodarska, specijalna, motocikli, plovila, zrakoplovi…), strojevi, različita oprema (uredska, informatička, medicinska, telekomunikacijska… ), nekretnine itd.

Karakteristike operativnog leasinga

Osnovni smisao operativnog leasinga je korištenje predmeta leasinga bez stjecanja vlasništva. Pravni i ekonomski vlasnik predmeta leasinga je davatelj leasinga (leasing društvo). Nakon isteka ugovora predmet leasinga vraća se vlasniku.

Predmet leasinga otpisuje se u knjigama davatelja leasinga te tako ne opterećuje bilancu korisnika leasinga.

Prilikom sklapanja ugovora korisnik leasinga uplaćuje jamčevinu, koja umanjuje iznos financiranja i otplate, koja se nakon isteka ugovora vraća korisniku.

Primatelj leasinga mjesečno prima račun s posebno istaknutim PDV-om. Mjesečna rata leasinga ulazi u trošak poslovanja, a PDV se odbija kao predporez.

Operativni leasing namjenjen je pravnim i fizičkim osobama, a naročito onima koji su u sustavu PDV-a.

Karakteristike financijskog leasinga

Osnovni smisao financijskog leasinga je korištenje i stjecanje vlasništva. Pravni vlasnik predmeta leasinga tijekom trajanja ugovora je davatelj leasinga, dok je ekonomski vlasnik korisnik (svi rizici i koristi povezani s vlasništvom nad predmetom leasinga, prelaze na korisnika). Po ispunjenju svih obveza iz ugovora vlasništvo nad predmetom leasniga prelazi na korisnika.

Predmet leasinga otpisuje se u knjigama korisnika leasinga, a zaduženje je na ukupan iznos leasinga.

PDV se obračunava po isporuci objekta leasinga i može se odbiti kao predporez.

Prilikom sklapanja ugovora korisnik leasinga uplaćuje akontaciju (učešće), koja umanjuje iznos financiranja i otplate.

Financijski leasing namjenjen je pravnim i fizičkim osobama.

ZAKONSKA REGULATIVA

Zakon o leasingu (NN 141/13) uređuje uvjete za osnivanje, poslovanje i prestanak rada leasing društva, ugovor o leasingu, prava i obveze subjekata u poslovima leasinga, registar objekata leasinga, financijsko izvještavanje, nadzor nad poslovanjem leasing društava, organizacijski zahtjevi i način i uvjeti za prekogranično obavljanje djelatnosti.

Leasing društvo je trgovačko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj upisano u sudski registar na temelju odobrenja za obavljanje poslova leasinga koje izdaje Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) uz uvjete propisane Zakonom o leasingu. Leasing društvo može biti osnovano kao dioničko društvo, odnosno društvo s ograničenom odgovornošću. Temeljni kapital leasing društva ne može biti manji od iznosa 1 (jedan) milijun kuna.

Posao leasinga je pravni posao u kojem davatelj leasinga pribavlja objekt leasinga na način da od dobavljača objekta leasinga kupnjom stekne pravo vlasništva na objektu leasinga, te primatelju leasinga odobrava korištenje tog objekta leasinga kroz određeno vrijeme, a primatelj leasinga se obvezuje za to plaćati naknadu. Davatelj leasinga može obavljati poslove leasinga i s objektima leasinga koje ima u svom vlasništvu stečenom i na drugi zakonom propisan način. U tom slučaju davatelj leasinga je ujedno i dobavljač objekta leasinga.

Ss obzirom na svoja obilježja, posao leasinga može biti posao financijskog leasinga i posao operativnog leasinga.

Posao financijskog leasinga je pravni posao u kojem primatelj leasinga u razdoblju korištenja objekta leasinga plaća davatelju leasinga naknadu koja uzima u obzir cjelokupnu vrijednost objekta leasinga, snosi troškove amortizacije tog objekta leasinga i opcijom kupnje može steći pravo vlasništva nad tim objektom leasinga po određenoj cijeni koja je u trenutku izvršenja te opcije manja od stvarne vrijednosti objekta leasinga u tom trenutku, a rizici i koristi povezani s vlasništvom na objektu leasinga većim dijelom prenose se na primatelja leasinga.

Posao operativnog leasinga je pravni posao u kojem primatelj leasinga u razdoblju korištenja objekta leasinga plaća davatelju leasinga određenu naknadu koja ne mora uzimati u obzir cjelokupnu vrijednost objekta leasinga, davatelj leasinga snosi troškove amortizacije tog objekta leasinga i primatelj leasinga nema ugovorenu opciju kupnje, a rizici i koristi povezani s vlasništvom na objektu leasinga većim dijelom ostaju na davatelju leasinga, odnosno ne prenose se na primatelja leasinga.

Leasing društvo smije obavljati samo poslove leasinga te poslove koji su u neposrednoj ili posrednoj vezi s poslovima leasinga (prodaja te davanje u zakup i najam objekata leasinga vraćenih leasing-društvu čiji je vlasnik leasing-društvo po osnovi obavljanja poslova leasinga). Leasing društvo ne smije odobravati kredite niti odobravati zajmove.

Osim leasing društava, poslove leasinga u Republici Hrvatskoj mogu obavljati leasing društva države članice EU, podružnice leasing društava iz trećih država. Poslove financijskog leasinga može obavljati kreditna institucija u skladu s propisima kojima se uređuje poslovanje kreditnih institucija u Republici Hrvatskoj.

Subjekti u poslovima leasinga su davatelj leasinga, primatelj leasinga i dobavljač objekta leasinga.

Davatelj leasinga je svaka osoba koja u skladu sa Zakonom o leasingu ima pravo obavljati poslove leasinga.

Primatelj leasinga je svaka osoba koja na osnovi ugovora o leasingu stječe pravo korištenja objekta leasinga uz obvezu plaćanja ugovorene naknade.

Dobavljač objekta leasinga je pravna ili fizička osoba koja s davateljem leasinga sklapa ugovor na osnovi kojeg davatelj leasinga stječe pravo vlasništva na objektu leasinga, osim ako dobavljač objekta leasinga i davatelj leasinga nisu ista osoba.

HRVATSKA AGENCIJA ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga je nadzorno tijelo u čiji djelokrug i nadležnost spada nadzor financijskih tržišta, subjekata nadzora i financijskih usluga koje pružaju. Temeljni ciljevi Agencije su: promicanje i očuvanje stabilnosti financijskog sustava te nadzor zakonitosti poslovanja subjekata nadzora. U ostvarivanju svojih ciljeva, Agencija se rukovodi načelima: transparentnosti, izgradnje povjerenja među sudionicima financijskog tržišta i izvješćivanja potrošača.

Agencija je samostalna pravna osoba s javnim ovlastima u okviru svog djelokruga i nadležnosti i za svoj rad je odgovorna Hrvatskom saboru. Na čelu Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga nalazi se Uprava koja se sastoji od pet članova od kojih je jedan predsjednik. Predsjednika i članove Uprave imenuje i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.

Agencija ima i savjetodavno tijelo – Savjet, koji daje mišljenja, stručne i znanstvene savjete radi razvoja nadzorne prakse. Savjet ima devet članova od kojih tri člana imenuje Vlada Republike Hrvatske, a ostalih pet članova biraju predstavnici udruženja financijskih institucija – subjekata nadzora pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, dok je predsjednik Uprave Agencije član po službenoj dužnosti.