Konferencija: Upravljanje sportskim sustavima u eri digitalizacije i profesionalizacije; Izvor: Maki Media

Konferencija o sportu: Sustav je potrebno prilagoditi zahtjevima novog doba

Objavljeno: 11. 06. 2025.

Održana konferencija "Upravljanje sportskim sustavima u eri digitalizacije i profesionalizacije"

Hrvatski sport se nalazi u specifičnom trenutku transformacije - između entuzijazma prošlih vremena i potrebe za profesionalizacijom, digitalizacijom te održivim modelom financiranja a bez aktivnog uključivanja privatnog sektora, jasnijih zakonskih okvira i stručnog upravljanja sustav neće moći dugoročno pratiti rastuće zahtjeve i međunarodne standarde, rečeno je konferenciji "Upravljanje sportskim sustavima u eri digitalizacije i profesionalizacije", koju su organizirali Sportski savez Grada Zagreba i Hrvatske gospodarske komore.

"Moramo razmišljati o modernizaciji i prilagodbi sportskog sustava u Hrvatskoj kako bi se klubovi lakše nosili s financijskim, organizacijskim i strukturalnim izazova. Mi iz Udruženja sportskih klubova HGK i dalje potičemo dijalog o poticajnijem poreznom okviru za donatore i sponzore, te o sustavu podrške lokalnim sportskim sredinama. Važno je da razgovaramo o smjeru razvoja sporta koji je prilagođen našoj stvarnosti, održiv, odgovoran i usmjeren na razvoj mladih",  poručio je Vedran Šupuković, predsjednik Udruženja sportskih klubova HGK,

Sudionici su kroz četiri panela raspravljali o najvažnijim izazovima i mogućnostima sportskog sektora u suvremenim uvjetima ubrzanih promjena. Konferenciju su svečano otvorili potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Igor Pokaz,  predsjednik Sportskog saveza Grada Zagreba Vjekoslav Šafranić te Luka Juroš, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba, koji su naglasili važnost suradnje različitih razina upravljanja u kreiranju učinkovitog i održivog sportskog sustava.

 "Ova konferencija bila je važna priliku za razmjenu znanja, iskustava i ideja koje mogu oblikovati budućnost hrvatskog sporta. Kroz otvorenu raspravu osvijetlili smo ključne izazove i ponudili konkretna rješenja koja će unaprijediti upravljanje sportskim sustavima te osnažiti sve dionike – od sportaša i trenera do klubova i institucija", izjavila je Suzana Šop, glavna tajnica Sportskog saveza Grada Zagreba.

SKZ2025-1600-1081.jpg

Konferencija: Upravljanje sportskim sustavima u eri digitalizacije i profesionalizacije; Izvor: Maki Media

Prvi panel okupio je istaknute aktere nacionalnog sportskog sektora, uključujući Tomislava Paškvalina, povjerenika Predsjednika RH za sport, Martinu Jeričević, načelnicu Sektora za potporu sustavu sporta u MINTS, Pericu Bukića, dopredsjednika HVS-a, Zorana Primorca, predsjednika Hrvatskog stolnoteniskog saveza, Hrvoja Šimovića, člana uprave INA te Janju Ricov, pomoćnicu glavne tajnice Sportskog saveza Grada Zagreba za financije. Raspravljalo se o potrebi stvaranja strateškog okvira koji jasno definira ulogu države u razvoju sporta, posebno kada je riječ o financiranju, podršci klubovima i digitalnoj transformaciji sportskih saveza. Panelisti su istaknuli kako Hrvatska ima sportski potencijal svjetske klase, ali da sustav mora biti brži, fleksibilniji i transparentniji.

U drugom panelu sudjelovali su gradonačelnik Poreča Loris Peršurić, Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade, glavni tajnik HNS-a Tomislav Svetina, Mladen Vedriš, predsjednik Rukometnog kluba Zagreb, Vlado Šola, bivši rukometni vratar i Branimir Kos, savjetnik predsjednika HGK za pravne poslove i sport. Rasprava se usmjerila na problem ovisnosti lokalnih sportskih organizacija o javnim sredstvima i potrebi stvaranja učinkovitih modela partnerstva između gradova i sportskih klubova. Zaključeno je kako je održivo financiranje moguće jedino kroz sinergiju privatnog i javnog sektora, uz pametno upravljanje i jasno definirane ciljeve lokalne sportske politike.

"Sjećam se kako je to bilo u moje vrijeme, sve je bilo na znatno nižoj razini. Zato mislim da je digitalizacija prilika za sve nas. Ako se dobro prilagodimo, svi možemo imati koristi od toga. Kako svijet napreduje, tako mora napredovati i sport. Međunarodni olimpijski odbor stalno radi na novim agendama kako bi se sve uskladilo s novim izazovima i novim generacijama. Zato i mi trebamo biti proaktivni. Ovakve konferencije su jako važne kako bismo, kako se kaže, bili “up to date” i kako bi sport pratio trendove koji se događaju u svijetu“, istaknuo je predsjednik Hrvatskog stolnoteniskog saveza Zoran Primorac dok je glavni tajnik HNS-a Tomislav Svetina rekao kao je važno uvijek razgovarati o sportu i o njegovoj budućnosti, o načinima na koje možemo unaprijediti određene stvari.

"Mislim da je ovo iznimno važna tema. U konačnici i interes koji stoji ovdje, iza ovih vrata, kao i veliki broj ljudi koji su se okupili, potvrđuje koliko postoji potreba za ovakvim sadržajem", rekao je Svetina.

Treći panel donio je osvrt na svakodnevne administrativne i upravljačke izazove u sportu. Panelisti su bili su Marijeta Čelić, glavna tajnica Karlovačke sportske zajednice, Suzana Šop, glavna tajnica Sportskog saveza Grada Zagreba, Kazimir Ilijaš, glavni tajnik Zagrebačkog rukometnog saveza, Saša Pavličić-Bekić, član Nadzornog odbora GNK Dinamo i Dario Kulušić, predsjednik Zajednice sportova Šibensko - Kninske županije. Istaknuti su problemi neusklađenosti regulativa, složene birokracije, kao i potreba za kontinuiranim stručnim usavršavanjem sportskih djelatnika. Poseban naglasak stavljen je na važnost pravne sigurnosti u radu sportskih organizacija i odgovornog vođenja u digitalno doba.

SKZ2025-1600-1131.jpg

Konferencija: Upravljanje sportskim sustavima u eri digitalizacije i profesionalizacije; Izvor: Maki Media

 

Posljednji panel donio je akademsku i pravnu perspektivu o financiranju profesionalnog sporta u kontekstu europskih regulativa. Među panelistima bili su profesori Vanja Smokvina, Davor Filipović, Damir Knjaz, predsjednik Udruženja sportskih klubova HGK Vedran Šupuković, odvjetnik Davor Radić i Goran Đulić, predsjednik Upravnog vijeća Upravljanje sportskim objektima – Grad Zagreb. Rasprava je otkrila koliko je profesionalni sport podložan ograničenjima u pogledu javnog financiranja te je istaknuta važnost poštivanja EU pravila o natjecanju i državnim potporama.

Kroz sva četiri panela jasno je proizašla potreba za digitalizacijom sportskih sustava kao ključnim alatom za veću transparentnost, efikasnost i povezivanje sportskih razina, strateškom reformom upravljanja u kojoj svi akteri kao što su država, lokalna samouprava, sport i znanost moraju preuzeti aktivnu ulogu, održivim i raznolikim modelima financiranja s fokusom na partnerstva, EU fondove i privatne izvore, profesionalizacijom administracije koja mora pratiti kompleksnost modernog sporta, uz jačanje pravne i ekonomske pismenosti upravljačkih struktura te boljom koordinacijom između tijela vlasti i sportskih organizacija radi smanjenja birokracije i povećanja učinkovitosti.

"Sport nam daje dodatni poticaj i motivaciju da svi zajedno radimo bolje i da sport ide naprijed. Jer ako ostanemo na istoj razini, stagniramo, a to vrijedi i za posao i za sve ostalo u životu", rekao je predsjednik Sportskog saveza Grada Zagreba Vjekoslav Šafranić.

Konferencija je jasno pokazala da hrvatski sport ima potencijal, ali da je vrijeme za odlučne reformske korake. Kvalitetna upravljačka rješenja, stručno znanje i međusektorska suradnja predstavljaju temelj budućeg razvoja sporta u Hrvatskoj, od lokalnih klubova do vrhunskih profesionalnih organizacija.