Izvor: ICC Hrvatska

Održana konferencija o međunarodnim ugovorima o građenju i rješavanju sporova


Objavljeno: 14. 10. 2022. , Ažurirano: 19. 10. 2022.


Više od 200-tinjak inženjera, korporativnih pravnika u građevinskim tvrtkama, odvjetnika specijaliziranih za ugovore o građenju i građevinske sporove, zatim predstavnika financijskih institucija i agencija, sudjelovali su na dvodnevnoj konferenciji Međunarodne trgovačke komore (ICC) i Međunarodne federacije inženjera konzultanata (FIDIC) o međunarodnim ugovorima o građenju i rješavanju sporova koje se održava u Dubrovniku.

Konferencija, koju su u svojstvu domaćina i suorganizatora potpisali ICC Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora, sudionicima iz 30-ak zemalja pružila je informacije o najnovijem razvoju i trendovima u struci, kao i uvid u stvarni svijet i specijalistička znanja. Na otvaranju konferencije glavna tajnica Hrvatske gospodarske komore i ICC-ja Hrvatska Marina Rožić istaknula je kako HGK i ICC Hrvatska imaju dugogodišnju tradiciju konferencija ovakve vrste, gdje se gospodarstvenicima i članicama pomaže da međunarodna trgovačka pravila i smjernice ponašanja struka prenesu i implementiraju u svoje poslovanje.

"Što se tiče graditeljstva, tužbe i sporovi u ovom sektoru su stalna pojava. Svi smo osjetili posljedice nestašice građevinskog materijala i sirovina zbog poremećaja u opskrbnom lancu te njihovih rastućih troškova, koji su naglo porasli zbog pandemije Covid-19 i ruske invazije na Ukrajinu. I dalje se očekuje se da će trenutna i nadolazeća energetska kriza dodatno potaknuti neizvjesnost u građevinskim ugovorima. Građevinski sektor u Hrvatskoj suočen s nekoliko čimbenika bez presedana. Unatoč poskupljenjima, posla i projekata ima više nego ikada, stoga bi građevinske tvrtke mogle odigrati ključnu ulogu u povećanju našeg BDP-a i revitalizaciji pojedinih regija Hrvatske. Zbog toga je puno važnije omogućiti sektoru da nesmetano funkcionira", istaknula je na otvorenju konferencije Marina Rožić, navodeći kako dobro sastavljen ugovor može biti ključni saveznik partnerima i svim zainteresiranim stranama a upravo su FIDIC ugovori poznati u svijetu po uravnoteženoj raspodjeli rizika.

 

lZNT_gJQ.jpeg

Marina Rožić, glavna tajnica HGK i ICC Hrvatska ; Izvor: ICC Hrvatska i HGK

 

Glavni izvršni direktor FIDIC-a Nelson Ogunshakin, izrazio je zadovoljstvo što su se konačno svi zainteresirani okupili uživo nakon dvije i pol godine mrežne komunikacije.

"Prihvaćanje FIDIC ugovora potvrđuje kako ste tehnički prihvatljivi za financiranje – od EU, Europske investicijske banke, te potvrđuje da ste u mogućnosti osigurati kvalitetnu infrastrukturu, bez korupcije i bez problema s održivošću", rekao je Ogunshakin.

 

NpCRGBmw.jpg

Nelson Ogunshakin, glavni izvršni direktor, FIDIC; Izvor: ICC Hrvatska 

 

O iskustvima financijskih institucija s ugovorima o građenju govorio je Quamrul Hasan iz Svjetske banke, koji je naglasio važnost sigurnosti u ugovaranju te maksimiziranja vrijednosti FIDIC ugovora u zemljama u razvoju.

igqnxR6W.jpg

Quamrul Hasan,Svjetska banka; Izvor: ICC Hrvatska

 

Predsjednica Komisije ICC-ja Hrvatska za arbitražu i ARS Jasminka Čorda Truhar, iz odvjetničkog ureda Hanžeković & Partneri, navela kako su kod nas arbitraže dosta česte.

"Nažalost, stranke ne uspijevaju uvijek riješiti sporove kroz višestupanjsku klauzulu za rješavanje sporova kakvu ima FIDIC, a javni naručitelji nisu odveć skloni nagađati se prije nešto što dobiju konačnu odluku arbitraže ili suda. Arbitražna praksa u Hrvatskoj ima dugu tradiciju, kao i ICC arbitraža. Pritom treba reći da su ICC arbitražne klauzule karakteristične za najveće investicije u infrastrukturi i nisu novost", navodi Jasminka Čorda Truhar, ističući kako arbitraža strankama omogućuje relativno brzi dolazak do konačnog rješenja što je u poslovnim odnosima iznimno važno.

 

 Claudia Salomon.JPG

Claudia Salomon, predsjednica Međunarodnog arbitražnog sudišta ICC; Izvor: HGK

 

Drugog dana konferencije Claudia Salomon, predsjednica vodeće svjetske arbitražne institucije Međunarodnog arbitražnog sudišta ICC-ja, govorila je o načinima rješavanja problema stranaka kad su u pitanju ugovori o građenju i rješavanju sporova u graditeljskom sektoru te što treba mijenjati kako bi se pomoglo odvjetnicima, inženjerima i drugim uključenim strankama u postupku.

"Kada ljudi odlaze kirurgu, ne žele operaciju, oni žele zdravlje. Kad izvršni direktor ide odvjetniku, on ne priželjkuje arbitražu, potrebno mu je rješenje problema", rekla je Salomon.

Kad je riječ o arbitražnoj praksi, tu se moraju uzeti u obzir i nove tehnologije koje je neminovno mijenjaju. A drugog dana konferencije Davor Babić, profesor međunarodnog privatnog prava i međunarodne arbitraže na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, govorio je o povezanim postupcima za rješavanje zahtjeva i sporova, o Vijećima za sporove i arbitražama ICC-ja u građevinskim predmetima.

"U građevinskom sektoru, i to naročito kod velikih projekata, sporovi su uobičajena pojava. Ono što je specifično za ugovore koji su sastavljeni po općim uvjetima FIDIC-a je da sadrže dobro pripremljen, zahtjevan i složen sustav rješavanja sporova koji završavaju arbitražom ako se ne riješe drugačije. Sporovi se nastoje izbjeći i rješavati rano, koriste se metode kojima se nastoji učinkovito iskoristiti sredstava i vrijeme stranaka kako bi se izbjeglo i rano riješilo spor te izbjegla arbitraža",  rekao je Babić, navodeći kako do arbitraže dolazi često i to zbog različitog tumačenja ugovora, neispunjenih ugovornih obveza, rokova, i slično.

"Veliki projekti, a kod nas su to najčešće javni kojima je naručitelj država ili lokalna uprava, okupljaju veliki broj dionika i stoga je vjerojatnost spora veća. U tom se slučaju sporovi nastoje rješavati prema sustavu FIDIC-a i arbitražnim pravilima ICC-ja", navodi Babić,  istaknuovši pritom kako Hrvatska također ima dugu praksu arbitriranja.