Sedma godišnja Euratexova konferencij u Valenciji
Izvor: HGK

Klasterizacija je ključ modernizacije industrije tekstila

Objavljeno: 25. 10. 2018. , Ažurirano: 25. 10. 2018.

Na sedmoj godišnjoj konferenciji Euratexa održanoj u Valenciji pod nazivom Regionalna suradnja za modernizaciju europske industrije tekstila i odjeće ponovljena je i naglašena strateška određenost Euratexa prema razvoju vještina, kružnoj ekonomiji i sudjelovanju u trgovačkim sporazumima EU s trećim zemljama.

Također je naglašena važnost klastera, mjesta putem kojih se suradnja kompanija poboljšava, bilo da je riječ o vertikalnoj klasterizaciji unutar industrije, ili o međusektoralnoj klasterizaciji s drugim institucijama i kompanijama iz drugih sektora.

„Na primjeru klastera iz Portugala, Italije i Francuske vidjeli smo da je kvaliteta i uspješnost rada tih klastera predefinirana stabilnošću i financijskom sigurnošću klaster-menadžmenta koje tako daje najveću efikasnost. Stoga bi bilo poželjno i hrvatskim vlastima skrenuti pozornost na te primjere i pokušati slično promovirati i poticati klasterizaciju“, istaknuo je predsjednik Udruženja tekstilne i odjevne industrije HGK Stjepan Pezo.

Na sastanku upravnog odbora Euratexa i zajedničkog odbora sastanka s direktorima udruženja članica Euratexa raspravljalo se o strateškim smjernicama Euratexa za buduće razdoblje, zatim o procesu imenovanja predsjednika i potpredsjednika te načinu, dinamici i izboru glavnog direktora.

Cilj je da se tijekom prve polovice sljedeće godine imenuje novo predsjedništvo i odabere novi direktor kako bi se 1. srpnja sljedeće godine krenulo u realizaciju definirane strategije.

Euratex je krovno Udruženja tekstilne i odjevne industrije na razini EU, čiji je član i Udruženje tekstilne i odjevne industrije HGK.