Izvor: Veleposlanstvo Kanade u Republici Hrvatskoj
Kanada i Hrvatska obilježile početak aktivnosti uoči FIFA Svjetskog prvenstva 2026.
Objavljeno: 17. 03. 2026.
Izvor: Veleposlanstvo Kanade u Republici Hrvatskoj
Veleposlanstvo Kanade, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, organiziralo je događanje povodom početka aktivnosti vezanih uz FIFA Svjetsko prvenstvo 2026., okupivši predstavnike vlasti, gospodarstva i sporta s ciljem isticanja mogućnosti suradnje između Kanade i Hrvatske te jačanja bilateralnih odnosa u području sporta, turizma, trgovine i ulaganja.
"FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. više je od sportskog natjecanja – ono je globalno okupljanje koje povezuje države, kulture i zajednice na način na koji to rijetko koji događaj može. Za Kanadu, ovo je prilika za povezivanje – za stvaranje novih mogućnosti za kulturnu razmjenu, gospodarski rast i jačanje odnosa s partnerima poput Hrvatske", istaknula je u svom obraćanju veleposlanica Kanade u Hrvatskoj Jessica Blitt.
FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. bit će najveće dosad, s 48 reprezentacija i 104 utakmice, a održat će se od 11. lipnja do 19. srpnja. Kanada je suorganizator zajedno sa SAD-om i Meksikom. Govoreći o globalnom angažmanu Kanade, veleposlanica Blitt osvrnula se i na viziju premijera Marka Carneyja o "stvaranju čvrste mreže povezanosti u području trgovine, ulaganja i kulture", naglasivši predanost Kanade produbljivanju suradnje s pouzdanim partnerima, uključujući Hrvatsku.

Marina Rožić, glavna tajnica HGK ; Izvor: Veleposlanstvo Kanade u Republici Hrvatskoj
"Hrvatska i Kanada imaju snažno partnerstvo temeljeno na konkretnim rezultatima. Velika sportska natjecanja poput FIFA Svjetskog prvenstva 2026. mnogo su više od sporta – ona su prilika za snažniju suradnju, nove ideje i partnerstva. Danas smo ovdje kako bismo energiju sporta pretvorili u konkretne poslovne prilike", rekla je Marina Rožić, glavna tajnica HGK, istaknuvši pritom rastuću gospodarsku suradnju.
Veleposlanica Blitt također je istaknula ulogu Kanade kao domaćina, naglasivši kako će Toronto 23. lipnja 2026. ugostiti hrvatsku nogometnu reprezentaciju i navijače iz cijeloga svijeta. Gradonačelnik kanadskog grada Kitchenera Berry Vrbanović, koji je rođen u Zagrebu, naglasio je snažne veze među ljudima između dviju zemalja.
"Sudomaćinstvo Kanade na Svjetskom prvenstvu 2026. izvrsna je prilika za Kanadu i gradove poput Kitchenera da dodatno ojačaju gospodarske i društvene veze s partnerima diljem svijeta, u okviru obnovljenog fokusa Kanade na gospodarsku diversifikaciju i razvoj novih odnosa među državama srednje moći", rekao je Vrbanović.

Tonči Glavina, ministar turizma i sporta, Jessica Blitt veleposlanica Kanade u Hrvatskoj, Berry Vrbanović, gradonačelnik Kitchenera ; Izvor: Veleposlanstvo Kanade u RH
Kako je istaknuto tijekom događanja, ovo prvenstvo predstavlja ne samo važnu sportsku prekretnicu, već i jedinstvenu priliku za dodatno produbljivanje odnosa između Kanade i Hrvatske te razvoj dugoročnih partnerstava u različitim sektorima.
"Posebno smo ponosni što se hrvatska reprezentacija izravno kvalificirala za ovaj turnir, nastavljajući nizati vrhunske svjetske uspjehe koji našu domovinu čine prepoznatljivom. Ovaj turnir ima poseban značaj za našu snažnu dijasporu u Kanadi, što najbolje potvrđuje golem interes više od šezdeset tisuća navijača za utakmicu između Paname i Hrvatske, koja će se 23. lipnja 2026. igrati u Torontu. Sport je moćan most koji povezuje naše države i jača kulturne veze, a naša Vlada nastavlja tu povezanost snažno podupirati. Našim domaćinima želimo uspješnu organizaciju, svim sudionicima, a posebno Vatrenima, nezaboravne sportske trenutke", izjavio je ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

Panel-rasprava: Mogućnosti suradnje u području sporta, turizma i gospodarstva; Izvor: Veleposlanstvo Kanade u Republici Hrvatskoj
Na panel-raspravi o mogućnostima suradnje u području sporta, turizma i gospodarstva sudjelovali su gradonačelnik Berry Vrbanović, Katarina Šiber Makar (Constellation Software) i Zlatko Novaković (Zagrebačka pivovara). Raspravljali su o globalnom utjecaju prvenstva i njegovu potencijalu za poticanje inovacija, ulaganja i međunarodne suradnje.