Kako pretvoriti podatke, znanja i resurse u tehnologiju za zaštitu Jadrana
Izvor: HGK
Kako pretvoriti podatke, znanja i resurse u tehnologiju za zaštitu Jadrana
Objavljeno: 12. 05. 2023. , Ažurirano: 12. 05. 2023.
Održana završna konferencija strateškog projekta InnovaMare. Razvoj tehnologija za zaštitu Jadrana nastavlja se kroz novoosnovani Digitalni inovacijski hub InnovaMare u Šibeniku.
Izvor: HGK
Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj ; Izvor: HGK
"Tehnologija je ključ očuvanja i zaštite Jadranskog mora. No, inovacije ne nastaju u izolaciji već suradnjom i povezivanjem, a potrebni su i značajni resursi kako bi se ostvarili konkretni pomaci. Želimo pretvoriti podatke, znanja i resurse u tehnologiju kojom ćemo transformirati sektor plavog gospodarstva, pri čemu je posebno ključno povezivanje znanosti i gospodarstva", poručio je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš danas u Šibeniku na završnoj konferenciji strateškog Interreg projekta InnovaMare, čiji je HGK nositelj.
Projekt InnovaMare osmišljen je kako bi se razvio i uspostavio model inovacijskog ekosustava na području podvodne robotike i senzorike za potrebe praćenja, kontrole i nadzora onečišćenja u Jadranskom moru. Vrijedan je 5,6 milijuna eura, a njegov partnerski konzorcij čini 14 partnera iz Hrvatske i Italije.
Konferencija je održana u Veleučilištu u Šibeniku, čiji je prodekan za poslovanje Frane Urem istaknuo da projekt InnovaMare predstavlja ključnu inicijativu koja spaja akademsku zajednicu i gospodarstvo s ciljem razvoja inovativnih tehnoloških rješenja za kontrolu onečišćenja u Jadranskom moru.
"Kroz ovaj projekt, zajedno radimo na uspostavi modela inovacijskog ekosustava koji će potaknuti suradnju i razmjenu znanja između poduzeća, istraživačkih institucija i obrazovnih ustanova. Naš fokus je na očuvanju biološke raznolikosti i održivosti Jadranskog mora te stvaranju boljih uvjeta za budući razvoj plave ekonomije. InnovaMare je prilika da zajedno stvorimo pozitivne promjene i ostvarimo dugoročne koristi za našu zajednicu i okoliš", rekao je Urem.
Mateo Ivanac, voditelj strateškog projekta InnovaMare ; Izvor: HGK
Na konferenciji je voditelj projekta InnovaMare, Mateo Ivanac iz HGK, predstavio ključne rezultate projekta: novoosnovani Digitalni inovacijski hub u Šibeniku koji će pružiti adekvatnu infrastrukturu, opremu i ljudske resurse za razvoj novih tehnologija za zaštitu Jadrana i Living lab, laboratorij za testiranje inovativnih tehnologija u prirodnom okruženju, zbog čega je i odabran Šibenik kao lokacija koja na maloj udaljenosti omogućava različite uvjete testiranja (more, jezero, rijeka).
Osnivači DIH-a InnovaMare su Hrvatska gospodarska komora, Šibensko-kninska županija, Institut Ruđer Bošković i Sveučilište u Zadru, a njime će upravljati Mateo Ivanac iz HGK.
"Projekt Innovamare je iznimna inicijativa i čast nam je biti dio nje. Kao jedan od osnivača DIH-a InnnovaMare, veseli nas sljedeća faza primjene koja će se realizirati kroz ovu organizaciju. Projekt je obećanje bolje budućnosti, koji će imati značajan utjecaj na transformaciju našeg gospodarstva i društva. Pomoći će nam kreirati nove prilike za plavo gospodarstvo, temeljene na inovacijama i suradnji", poručila je zamjenica župana Šibensko-kninske županije Iris Ukić Kotarac.
"Hrvatska i Italija imaju direktnu poveznicu i prirodno su naslonjene jedna na drugu zahvaljujući Jadranu, koji nam, kada je u pitanju plava ekonomija, nudi velik potencijal. EU fondovi su ovdje dodatna poluga koja pruža vrlo dobre mogućnosti financiranja projekata, a jedan od takvih je InnovaMare o kojem je danas bilo riječi na konferenciji u Šibeniku. Radi se o vrijednoj suradnji hrvatskih i talijanskih partnera koju je Europska unija sufinancirala s 4,7 milijuna eura. Ovakvi projekti doprinose plavom rastu čitavog europskog gospodarstva i veseli činjenica da Hrvatska i Italija zajednički rade velike stvari, posebno kad je u pitanju očuvanje ekosustava našeg Jadrana", izjavio je ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić.
Šime Erlić, ministar regionalnoga razvoja i fondova EU ; Izvor: HGK;
"Program prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2021.-2027. zauzeo je jasni stav u vezi plavog gospodarstva kao vitalnog resursa za Italiju i Hrvatsku, istovremeno uzimajući u obzir izazove prekomjernog ribolova, zagađenja i klimatskih promjena. Naš program definira plavo gospodarstvo kao korištenje morskih resursa zajedničkog Jadranskog mora na održiv način u svrhu poticanja gospodarskog rasta, poboljšanja životnih uvjeta stanovnika, unaprjeđenja mogućnosti za zapošljavanje te održavanja zdravih morskih ekosustava“, rekao je predstavnik Zajedničkog tajništva programa Interreg Italija-Hrvatska Hrvoje Grancarić.
Izvor: HGK
Ususret završnoj konferenciji projekta od 8. do 12. svibnja u Šibeniku održana je i InnovaMare Akademija, u sklopu koje su studenti iz svih dijelova Hrvatske učili o digitalnoj i zelenoj transformaciji te uporabi tehnologije za zaštitu morskih resursa i plavog gospodarstva. Akademija je bila interdisciplinarna, uključujući područja i kao što su biologija mora, oceanografija, zaštita okoliša, gospodarstvo i održivi razvoj, a polaznicima su svečano uručene potvrde o sudjelovanju u sklopu konferencije.
InnovaMare Akademija; Izvor: HGK
O projektu
Projekt InnovaMare osmišljen je kako bi se razvio i uspostavio model inovacijskog ekosustava na području podvodne robotike i senzorike za potrebe praćenja, kontrole i nadzora onečišćenja u Jadranskom moru. Vrijedan je 5,6 milijuna eura, a njegov partnerski konzorcij čini 14 partnera iz Hrvatske i Italije. HGK je nositelj projekta. Jedan od glavnih izazova projekta InnovaMare je kroz multidisciplinarni pristup i suradnju javnog i privatnog sektora, potaknuti razvoj novih alata, procesa i tehnologija i doprinijeti povećanju konkurentnosti u području Plavog gospodarstva.
Nastala kao rezultat suradnje partnera na projektu, u sklopu projekta InnovaMare već je razvijeno nekoliko robotsko-senzorskih rješenja: dva robota Korkyra (za nadzor ribogojilišta) i SWAMP (za praćenje okolišnih parametara u močvarama) te sustav pametnih plutača koje će pratiti kvalitetu mora. Više informacija