Javno savetovanje "Strategija razvoja željezničkog sustava Republike Hrvatske od 2022. do 2032. godine."

Objavljeno: 29. 08. 2022.

Otvoreno je novo Javno savjetovanje o Nacrtu Strategije razvoja željezničkog sustava Republike Hrvatske od 2022. do 2032. godine. Savjetovanje je otvoreno do 16. rujna 2022.

Poveznica na savjetovanje: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=21614

Strategija razvoja željezničkog sustava Republike Hrvatske od 2022. do 2032. godine predstavlja dugoročnu viziju i strateški okvir za transformaciju željezničkog sustava Hrvatske u svrhu ostvarenja zajedničkih dugoročnih ciljeva Europske unije iz Bijele knjige o prometu (Europska komisija, 2011.) sukladno kojima bi do 2050. željeznica trebala značajno povećati svoj modalni udio u putničkom i teretnom prijevozu na srednjim i dugim udaljenostima, na temelju guste mreže povezane sa svim glavnim zračnim i morskim lukama, velikog proširenja mreže velike brzine, te uvođenja ERTMS-a i europskog multimodalnog informacijskog, upravljačkog i platnog sustava, odnosno Strategije održive i pametne mobilnosti (Europska komisija, 2020.) koja ima za cilj postizanje 90% smanjenja stakleničkih plinova uzrokovanih prometom, bilo direktno ili indirektno, i to do 2050. godine uz udvostručenje željezničkog teretnog prometa, sve u skladu s Europskim zelenim planom (Europska komisija, 2019.). - preuzeto iz Uvoda Strategije.

Članovi Udruženja željezničkog prometa molim da svoje primjedbe i prijedloge pošalju do 9. rujna 2022. Saši Subotiću na ssubotic@hgk.hr, a kako bi se sve to objedinio te sa predsjednikom i zamjenicima Udruženja pripremili što će pravna služba HGK kao dopis Uduženja uputiti na MMPI. Svi su naravno slobodni svoje mišljenje direktno upisati u e-savjetovanje.

Nacrt Strategije razvoja željezničkog sustava RH od 2022. do 2032. godine u pdf formatu možete naći ovdje.