Izvor: HGK

Javna nabava u građevini: Najniža cijena ne garantira i najniže cjeloživotne troškove


Objavljeno: 21. 12. 2023. , Ažurirano: 28. 12. 2023.


Javna nabava čini oko 14 posto BDP-a Europske unije i važan je generator gospodarske aktivnosti.

U Hrvatskoj je udio vrijednosti javne nabave bez PDV-a u BDP-u za 2022. bio gotovo 21 posto, što je povećanje za 28 posto u odnosu na godinu prije. Što se građevine i javne nabave tiče, udio građevinskih radova u javnoj nabavi svake godine raste. Također, građevinski radovi većim su dijelom financirani sredstvima javne nabave nego privatnim investicijama.

Prema tome, kako se javna nabava za građevinske radove provodi i koji su kriteriji, važna je stavka za građevinske tvrtke, a posebno one uključene u velike infrastrukturne projekte.

Kako bi se unaprijedio ovaj postupak, Hrvatska gospodarska komora organizirala je danas u Zagrebu konferenciju Javna nabava građevinskih radova, koja je okupila javne i sektorske naručitelje, kao i potencijalne izvođače građevinskih radova, ali i ostale sudionike u realizaciji ugovora o građevinskim radovima, kao što su projektanti, stručni nadzor i voditelji projekata.

Mirjana Čagalj3.jpg

Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet.; Izvor: HGK

 

Potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj osvrnula se na neke od potrebnih izmjena.

"Podržavamo proces javne nabave gdje se ne izabiru automatski izvršitelji koji nude najnižu cijenu. Tako gubimo na kvaliteti. Cilj nam je predložiti način kako isključiti subjekte s dampinškom cijenom, tj. da se ostvari realna cijena koja će pokriti stvarne troškove ponuditelja i izvršitelja. Tako se štite javna sredstva, ali i struka", rekla je Čagalj, istaknuvši da najniža cijena ne garantira i najniže cjeloživotne troškove građevine.

Ivan Markić2.jpg

Ivan Markić, Udruženje graditeljstva HGK ; Izvor: HGK

Ivan Markić iz Udruženja graditeljstva HGK predstavio je dosadašnje rezultate Analize javne nabave inženjerskih usluga u graditeljstvu HGK.

"Kako odabir najniže cijene ne bi doveo do loše realizacije, potreban je institucionalni pristup rješavanju problema. Potrebna je promjena filozofije pristupa budućim projektima",  rekao je Markić.

Tako se u analizi predlaže da se boduje cijena na način da najniža ponuda ne dobije maksimalan broj bodova, tj. da se boduje ekonomski najpovoljnija ponuda u punom smislu, iako je taj proces za javnog naručitelja kompliciraniji.

Traži se bolje definiranje kriterija stručnosti te da se za kompliciranije projekte traži veći broj inženjera i tehničara koji će biti na raspolaganju. Potrebno je i bolje definiranje neuobičajeno niske cijene kako bi se u praksi to moglo koristiti za isključenje.  

HGK i njezino Udruženje graditeljstva će na temelju današnjih konzultacija finalizirati analizu te je predstaviti svim relevantnim akterima.

 MBF_0784.jpg

Izvor: HGK

 

"Naručitelji moraju imati na umu da ekonomski najpovoljniju ponudu koristimo kako bismo potaknuli višu kvalitetu kod ponuditelja, tj. najbolji odnos između cijene i kvalitete. Nepravilno postavljeni odnosi između kriterija mogu dovesti do toga da nema nikakvog kvalitativnog pomaka",  rekao je Branimir Bosanac iz Centra za organizaciju građenja.

Na konferenciji su analizirana aktualna pitanja javne nabave radova. Prof. dr. sc. Marko Baretić s Pravnog fakulteta u Zagrebu govorio je o tome kako mijenjati ugovore o građenju prema Zakonu o javnoj nabavi, uz provođenje novog postupka javne nabave ili bez potrebe provođenja novog postupka. Izmjena je moguća ako svako povećanje cijene nije veće od 50 posto vrijednosti prvotnog ugovora.

Na konferenciji je bilo riječi o utjecaju nabave projektiranja i stručnog nadzora na nabavu radova.

Mićo Ljubenko.jpg

Mićo Ljubenko iz odvjetničkog ureda Ljubenko i partneri; Izvor: HGK

 

"Važno je prethodno definirati s projektantom koju vrstu kasnije nabave radova planira naručitelj", istaknuo je Mićo Ljubenko iz odvjetničkog ureda Ljubenko i partneri.

Sutkinja na Trgovačkom sudu u Zagrebu Tina Šimović govorila je o modelima ugovora o nabavi građevinskih radova s obzirom na vrstu obveza koje izvođač preuzima i broj izvođača, kao i o udruživanju izvođača, tj. zajednici gospodarskih subjekata, te koje su specifičnosti i odgovornosti članova zajednice prema naručitelju.

Ana Čarić Perković iz Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) predstavila je izazove u kontroli provedbe ugovora o nabavi građevinskih radova.

"Praćenje provedbe ugovora o radovima podrazumijeva administrativne provjere potraživanih troškova (privremene situacije) i redovne terenske provjere",  rekla je Čarić Perković.

Sudionicima konferencije predstavljena je i nova platforma Elektroničkog oglasnika javne nabave Republike Hrvatske. Zamjenik predsjednika Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) Anđelko Rukelj istaknuo je važnost pridržavanja odredbi Dokumentacije o nabavi te predstavio proces donošenja odluka o poništenju postupka zbog povrede načela tržišnog natjecanja.

Partner konferencije bile su Hrvatske ceste, dok su glavni sponzori bili HŽ Infrastruktura i Hrvatske autoceste. Sponzori su bili i NGH Grupa, GP Krk, Mikić Grupa, PwC, Altpro, Ing-Grad, Končar, Radnik i Plinacro.

20231228_094546.jpgIzvor: HGK;

 

 Fotografije s konferencije dostupne su OVDJE