Izvor: HGK ŽK Rijeka

Predavanje Izazovi informacijskog društva s aspekta zaštite prava intelektualnog vlasništva te inicijativa Legal Hackers


Objavljeno: 27. 04. 2017. , Ažurirano: 08. 05. 2017.


U HGK ŽK Rijeka 4. svibnja održana je sjednica Strukovne skupine za računalno programiranje i informacijske djelatnosti.

Na radnom dijelu sjednice usvojen je novi Poslovnik o radu Strukovne skupine te su usvojene smjernice rada za 2017. godinu.

Održano je i predavanje Izazovi informacijskog društva s aspekta zaštite prava intelektualnog vlasništva gdje je o važnosti kvalitetnog upravljanja intelektualnim vlasništvom za poduzetnike govorila Petra Karanikić iz Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, o odgovotnosti pružatelja usluga informacijskog društva i njezina ograničenja govorila je Ivana Kunda s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, dok je odvjetnik Mladen Vukmir iz tvrtke Vukmir&suradnici govorio o pravu intelektualnog vlasništva u gospodarstvu.

Na predavanju je predstavljena novooformljena podružnica organizacije Legal Hackers koja okuplja pravnike, ICT stručnjake, poduzetnike, pojedince uključene u postupak donošenja zakona, znanstvenike te akademike iz svih polja koji aktivno istražuju i razvijaju kreativna rješenja za neka od gorućih pitanja povezana s pravom i znanošću. Organizacija Legal Hackers se od 2012. godine do danas proširila na pet kontinenata te danas ima 45 podružnica, a odnedavno i u Rijeci na inicijativu Doris Bogunović i Severina Barbira, u suradnji s Borisom Krstanovićem, predsjednikom Strukovne skupine za računalno programiranje i informacijske djelatnosti HGK ŽK Rijeka.

Riječ je o svojevrsnoj platformi za prepoznavanje problema, razvijanje ideja te osmišljavanje i provedbu praktičnih rješenja u suradnji sa stručnjacima iz različitih domena, a riječko je poglavlje fokusirano, među ostalim, na:

#podizanje svijesti o potrebi prilagodbe hrvatskog pravnog sustava digitalnom dobu, odnosno uvjetima života i rada na jedinstvenom europskom digitalnom tržištu,

#prijenos trendova, tehnologije i dobre prakse, kao i implementacija europskih/svjetskih iskustava i standarda u pogledu zaštite prava intelektualnog vlasništva,

#savjetovanje i potporu poduzetnicima pri:

  • osmišljavanju inovativnih rješenja iz područja e-poslovanja te ICT-sigurnosti
  • ostvarivanju prava intelektualnog vlasništva (pribavljanje žigova, patenata te drugih načina zaštite nematerijalnih proizvoda).