Inicijativa za revitalizacijom željezničkog putničkog prijevoza koji bi povezao glavne gradove u Jugoistočnoj Europi
Objavljeno: 26. 01. 2023.
Dana 25. siječnja 2023. u Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je sastanak na visokoj razini koji je okupio vodeće ljude Željezničkog putničkog prijevoza i željezničke infrastrukture iz Hrvatske, Slovenije i Srbije.
Sastanak je održan na inicijativu „Transport Community“ - međunarodne organizacije u području mobilnosti i transporta koja ima 36 sudionika – država članica Europske unije koje predstavlja Europska komisija, šest regionalnih partnera Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija) i tri sudionika promatrača (Gruzija, Republika Moldavija i Ukrajina), koja za svoj cilj ima povećanje mobilnosti željezničkim prijevozom između Centralne i zapadne Europe sa Jugoistočnom Europom. Na sastanku je prezentiran model željezničke linije koja ide od Austrijskog Villacha do Vinkovaca sa produžetkom do Beograda. Glavni cilj ove inicijative je željezničko povezivanje glavnih gradova zapadne Europe sa Jugoistočnom Europom na ovom pravcu koji je još uvijek poznat pod nazivom X paneuropski koridor. Tijekom diskusije razmijenjene su informacije o trenutnom stanju infrastrukture, političkoj potpori, PSO ugovorima, dostupnosti i raspoloživosti lokomotiva i vagona te drugim prometnim politikama u Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj. Jedan od zaključaka sastanka je bio da Transport Community vidi u narednom periodu dostupnost financiranja ove inicijative iz EU fondova kao što je na primjer INTERREG. Domaćin sastanka je bilo Udruženje željezničkog prometa HGK.