Izvor: HGK

Info dan Inovacijskog fonda: Kako do sredstava za dekarbonizaciju industrije


Objavljeno: 18. 01. 2024. , Ažurirano: 18. 01. 2024.


Trenutno je kroz pozive u okviru Inovacijskog fonda na raspolaganju do 4,8 milijardi eura za industriju i proizvođače čiste tehnologije u Europi. Radi se o fondu za potporu svim državama članicama za inovativne nisko-ugljične tehnologije i procese u energetski intenzivnim industrijama. Cilj mu je omogućiti uvođenje na tržište industrijskih rješenja za dekarbonizaciju Europe kako bi se podržao njezin prijelaz na klimatsku neutralnost.

Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Glavnom upravom za klimu Europske komisije i Europskom izvršnom agencijom za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA) organizirala je danas u Zagrebu i online drugi Nacionalni Info dan Inovacijskog fonda.

Predstavljeni su uvjeti Poziva za male, velike i sektorske projekte za dodjelu bespovratnih sredstava koji je otvoren do početka travnja ove godine, kao i uvjeti Poziva za ugovaranje fiksne premije za projekte proizvodnje obnovljivog vodika u EU, koji je otvoren do početka veljače.

Marija Šćulac.jpg

Marija Šćulac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK ; Izvor: HGK

 

"U ovim dinamičnim vremenima HGK stoji uz svoje članice za navigaciju kroz sve nove prilike koje im se pružaju. Nastojimo osigurati pristup ključnim informacijama i resursima kako bismo zajedno razvili snažno i konkurentno gospodarstvo",  rekla je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac.

Branka Pivčević Novak2.jpg

Branka Pivčević Novak, v.d. ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja; Izvor: HGK

"Zacrtani klimatski ciljevi zahtijevaju promjenu načina proizvodnje, transporta i potrošnje proizvoda, dakle promjenu cjelokupnog lanca. Za to je nužan razvoj novih, čistih tehnologija, a posebno inovativnih tehnologija u energetski intenzivnim industrijama", rekla je vršiteljica dužnosti ravnateljice Uprave za klimatske aktivnosti u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Branka Pivčević Novak.

Christophe Dehout4.jpg

Christophe Dehout, Europska izvršna agencija za klimu, infrastrukturu i okoliš ; Izvor: HGK

 

Predstavljeni su uvjeti Poziva za male, velike i sektorske projekte za dodjelu bespovratnih sredstava koji je otvoren do početka travnja ove godine, kao i uvjeti Poziva za ugovaranje fiksne premije za projekte proizvodnje obnovljivog vodika u EU, koji je otvoren do početka veljače. Od 2020. Inovacijskim je fondom dana potpora za više od sto projekata koji imaju potencijal izbjeći više od 470 milijuna tona ekvivalenta ugljikovog dioksida (CO2-eq). Detaljan proces prijave predstavili su Javier García Fernández iz Europske komisije, DG CLIMA te Christophe Dehout i Renata Kadrić iz Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA).

Renata Kadric2.jpg

Renata Kadrić, Europska izvršna agencija za klimu, infrastrukturu i okoliš ; Izvor: HGK

Iskustva iz perspektive projekta koji će se sufinancirati iz Inovacijskog fonda predstavila je Sandra Malović Vladić iz tvrtke Holcim Hrvatska. Radi se o projektu dekarbonizacije cementa te hvatanja i trajnog skladištenja CO₂ KOdeCO net zero, koji je vrijedan 237 milijuna eura. S dekarbonizacijom su počeli 1997. i do sada su kroz različite projekte smanjili ugljični otisak cementa za 35 posto po toni. Proces prijave je zahtjevan, uključili su oko 20 djelatnika u periodu od pet mjeseci.

Sandra Malović Vladić2.jpg

Sandra Malović Vladić, Holcim Hrvatska; Izvor: HGK

 

"Ključno je početi na vrijeme i jasno definirati inovaciju i vrijednost projekta. Potreban je snažan tržišni model, kao i demonstracija tržišnog potencijala. Važno je okupiti i tim s relevantnim iskustvom, kao i angažirati dionike", rekla je predstavnica Holcima Hrvatska, koji je tijekom osmišljavanja projekta dobio pismo podrške od 41 dionika.

sudionici.jpg

Izvor: HGK

U sklopu događanja održani su i orijentacijski dijalozi nositelja potencijalnih projekata (za bespovratna sredstva ili za ugovaranje fiksne premije za obnovljivi vodik) s predstavnicima Europske komisije i Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliši CINEA. Cilj dijaloga je davanje podrške i usmjeravanje potencijalnih prijavitelja vezano za podnošenje prijave na Inovacijski fond.