IDD direktiva i novi zakon o osiguranju donijet će značajne promjene u sektoru osiguranja


Objavljeno: 04. 12. 2018. , Ažurirano: 05. 12. 2018.


Novim zakonom o osiguranju bit će implementirana Direktiva (EU) 2016/97 Europskog parlamenta i Vijeća (poznatija kao IDD direktiva), što će donijeti značajne promjene u sektoru osiguranja. Najveće novosti odnosit će se na režim i način distribucije te obvezu edukacije distributera osiguranja, što će osim društava za osiguranje obuhvatiti i gotovo 20.000 fizičkih osoba distributera osiguranja koji se nalaze u postojećem registru Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA).

Svi oni koji će se i ubuduće željeti baviti prodajom osiguranja morat će ispuniti kvotu od 15 sati obvezne godišnje edukacije kako bi zadržali ovlaštenje HANFA-e. Rok za prilagodbu od godine dana i ispunjavanje spomenute kvote edukacije računat će se prema datumu dobivanja prve licencije, a striktno će se početi pratiti od zakonom predviđenog 23. veljače 2019. godine.

Na primjer, ako je datum prvog ovlaštenja zastupnika u osiguranju 3. 6. 2014. godine, godina u kojoj mora prikupiti 15 sati kontinuirane edukacije, kao jedan od uvjeta za ostanak u registru, podrazumijeva razdoblje 3. 6. 2018. - 3. 6. 2019. godine i tako za svaku sljedeću godinu (3. 6. 2019. - 3. 6. 2020., 3. 6. 2020. - 3. 6. 2021. itd.)

Edukaciju će, kako to predviđa novi zakon, uz HANFA-u moći provoditi i društva za osiguranje, društva za zastupanje u osiguranju, društva za brokerske poslove u osiguranju, Hrvatski ured za osiguranje (HUO), Hrvatska gospodarska komora (HGK), sveučilišne institucije te druge pravne osobe u suradnji s navedenima. Od distributera osiguranja očekuje se da odaberu edukaciju kod neke od ovlaštenih institucija, a one će nakon provedene edukacije biti obvezne evidenciju o polaznicima i ispunjenoj obvezi dostaviti u registar HANFA-e.

Propisana edukacija obuhvaćat će, uz edukaciju o uvjetima osiguranja i važećem zakonodavstvu, i onu iz područja procjene potrebe potrošača, poslovne etike, rješavanja pritužbi i odštetnog zahtjeva, poznavanja investicijskih opcija i financijskih rizika, mirovinskog sustava, tržišta štednih proizvoda, sukoba interesa i dr. 

HANFA će, nakon što novi zakon o osiguranju stupi na snagu, vrlo brzo izraditi i objaviti pripadajući pravilnik kojim će biti detaljnije propisani svi važni detalji, a više informacija moći će se pronaći i na internetskoj stranici HANFA-e.

Uz to, važna promjena odnosi se i na obvezu da svi posrednici u osiguranju moraju uspostaviti određene interne procedure za upravljanje proizvodima i procjenu rizika svake police osiguranja te o tome voditi pripadajuću evidenciju radi što kvalitetnije zaštite prava osiguranika/potrošača.

Registar ovlaštenih distributera osiguranja javno je dostupan putem internetske stranice HANFA-e, te je dobro prije sklapanja ugovora o osiguranju, uvidom u registar, provjeriti ima li distributer odobrenje u nekoj od kategorija za obavljanje poslova distribucije.

Uz sve navedeno, novi zakon donijet će i promjene nazivlja, pa će dosadašnji posrednici postati brokeri u osiguranju ili brokeri u reosiguranju, zastupanje i posredovanje nazivat će se distribucija osiguranja i reosiguranja, uvode se novi termini poput unakrsne prodaje, a uvode se i nova pravila kod internetske prodaje te zahtijeva dostava „dokumenata s informacijama o proizvodu osiguranja“ svakom klijentu, a sve radi što kvalitetnije distribucije osiguranja i veće zaštite potrošača.

Napomena* Preuzeto sa službenih stranica Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) - objava 3. prosinca 2018.