Seminar Porezne aktualnosti u 2024. godini

Objavljeno: 25. 01. 2024. , Ažurirano: 07. 02. 2024.

Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Deloitte d.o.o. sa  zadovoljstvom vas pozivaju na seminar Porezne aktualnosti u 2024. godini, koji će se održati u srijedu, 14. veljače, u vijećnici Hrvatske gospodarske komore, na adresi Rooseveltov trg 2, u Zagrebu.

U 2024. godini očekujemo nastavak dinamičnih poreznih promjena, s naglaskom na usklađivanje s EU direktivama. Stoga će se seminar fokusirati na novi porez na dobit, ključne izmjene u PDV-u, fiskalizaciju i obračunu plaća. Tim stručnjaka iz Deloittea koristit će svoje bogato znanje i iskustvo kako bi vam predstavili praktične aspekte ovih promjena te načine na koje se vaše poduzeće može prilagoditi i iskoristiti nove prilike. Poseban naglasak bit će na predstavljanju prilika iz EU fondova, koje možete iskoristiti za razvoj vašeg poslovanja.

Teme seminara

• minimalni globalni porez na dobit i izmjene Zakona o porezu na dobit

Radi usklađivanja s EU direktivom, RH je uvela novi minimalni globalni porez na dobit za velika multinacionalna i domaća poduzeća. Deloitteovi stručnjaci će dati kratki uvod u ključne aspekte novog poreza i obveze koje potencijalno očekuju vaše društvo od 1. siječnja 2024. Dodatno, dotaknut će se i recentnih izmjena Zakona o porezu na dobit.

• novosti u PDV-u i fiskalizaciji

Promjene u zakonodavstvu o PDV-u i fiskalizaciji predstavljaju važan segment za sve poslovne subjekte. Na seminaru će se obraditi najnovije zakonske izmjene, uključujući zahtjeve za pružatelje platnih usluga, ispravak porezne osnovice, fiskalizacija napojnica i nadolazeći projekt Fiskalizacija 2.0.

• obračun plaće od 1. siječnja 2024. – problemi i rješenja iz prakse

U pogledu poreza na dohodak, obračun plaće će u 2024. godini predstavljati veliki izazov. Stoga će Deloitteovi stručnjaci prezentirati aktualne promjene u obračunu plaće koje nastupaju ove godine. Raspravljat će se o izazovima i rješenjima koja su se pojavila u praksi, uz pružanje praktičnih savjeta i primjera kako olakšati tranziciju na nove porezne obveze.

• transferne cijene – priprema društva za porezni nadzor

Porezni nadzor i porezni sporovi su osjetljiva tema za svako društvo, posebice za povezana društva. Deloitteovi stručnjaci prezentirat će načine na koje se adekvatno pripremiti za porezni nadzor, fokusirajući se na dokumentaciju o transfernim cijenama i na ključne korake potrebne za dokazivanje tržišnosti poslovanja s povezanim društvima. Razmotrit će se i najbolje prakse za upravljanje rizicima povezanima s transfernim cijenama.

• prilike za sufinanciranje iz EU izvora

S obzirom na trenutne i nadolazeće javne pozive za 2024. i 2025. godinu, ovaj dio seminara bit će posvećen prilikama za sufinanciranje iz EU izvora za privatni sektor. Analizirat će se dostupni fondovi, uvjeti prijave i strategije za uspješno korištenje EU sredstava, uz savjete i primjere kako najbolje iskoristiti ove prilike za financiranje.

Kome je seminar namijenjen?

Ovaj seminar namijenjen je svim poreznim obveznicima, međunarodnim kompanijama te pravnim i poslovnim savjetnicima.

Govornici

• Roko Brajković, menadžer u Poreznom odjelu, Deloitte d.o.o.

• Petra Bulić, direktorica u odjelu Transfernih cijena, Deloitte d.o.o.

• Tonka Gulić, senior računovotkinja, Deloitte d.o.o.

• Filip Kraljičković, menadžer u Poreznom odjelu, Deloitte d.o.o.

• Marina Rožić, glavni tajnik HGK i ICC-ja Hrvatska

• Natko Sertić, partner u Poreznom odjelu, Deloitte d.o.o.

• Hrvojka Skoković Harašić, direktorica servisne linije za porezne olakšice i poticaje, Deloitte d.o.o.

• Zrinka Vrtarić, odvjetnica u suradnji s Deloitte Legal.

Radni jezik: hrvatski.

Prijava

• sudjelovanje je besplatno, uz obaveznu prethodnu registraciju sudionika (Uvjeti prijave);
  • rok za prijavu sudionika: ponedjeljak, 12. veljače 2024.
  • prijave se vrše putem Digitalne komore na poveznici OVDJE*;
  • da biste pristupili poveznici za prijavu morate prethodno biti registrirani u Digitalnoj komori;
  • *molimo slijedite sljedeće upute prilikom prijave:
  • 1. korak: prijava/registracija na Digitalnoj komori:
  • polaznici zaposlenici pravne osobe koji nisu registrirani ili nisu povezani s poslovnim subjektom: molimo obratite se na icc@hgk.hr kako bismo Vas registrirali ili spojili Vaš profil s poslovnim subjektom;
  • fizičke osobe: ukoliko niste registrirani u Digitalnoj komori, možete se registrirati ovdje, a upute za registraciju možete pronaći ovdje (važno: u kreiranom profilu obavezno dodati OIB i adresu; profil možete mijenjati na vrhu stranice s desne strane klikom na ikonicu uz Vaše ime).
  • 2. korak: prijava na edukaciju:
  • nakon registracije u Digitalnu komoru (1. korak), ponovno kliknuti na link edukacije u svrhu prijave na edukaciju;
  • kod prijave je potrebno u Napomenu navesti kontakt (broj telefona) i radno mjesto sudionika;
  • prijava više zaposlenika iz iste organizacije/tvrtke: prilikom prijave potrebno je u 'Napomenu' upisati imena, prezimena, e-mail adresu i radno mjesto sudionika;
  • ukoliko izvršitelj prijave i sudionik nisu iste osobe: prilikom prijave potrebno je u 'Napomenu' upisati ime(na), prezime(na), e-mail adresu(e) i radno mjesto sudionika;
  • potvrda prijave: nakon klika na opciju 'Podnesi', potvrdu prijave možete pronaći u spremljenim zahtjevima u vašem korisničkom pretincu.

Osobe za kontakt

Za sva dodatna pitanja o organizaciji seminara možete se obratiti: