I u studenom nastavljen rast vrijednosti fiskaliziranih računa u Splitsko-dalmatinskoj županiji u odnosu na 2019.

Objavljeno: 02. 12. 2021. , Ažurirano: 02. 12. 2021.

HGK – Županijska komora Split, koja na mjesečnoj bazi prati gospodarske trendove u Splitsko-dalmatinskoj županiji putem analize podataka o fiskaliziranim računima kao i o radnoj snazi, izradila je analizu za studeni i jedanaest mjeseci ove godine.

"U studenom je nastavljen trend rasta vrijednosti fiskaliziranih računa u Splitsko-dalmatinskoj županiji ne samo u odnosu na isti mjesec prošle, već i 2019. godine. Prošli je mjesec u našoj županiji fiskalizirano računa u vrijednosti nešto većoj od milijardu i 119 milijuna kuna, što je 15,7 posto više nego u studenom prošle godine te 12,4 posto više nego u studenom 2019. Ovi podaci, koji pokazuju ne samo očekivani porast u odnosu na 2020. već i u odnosu na predpandemijsku 2019., ukazuju na brz oporavak županijskog gospodarstva i daju razloga za optimizam", naglasio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.

Pri tome je najviši porast vrijednosti fiskaliziranih računa prošli mjesec u odnosu na studeni 2020., od čak 771,3 posto, ostvaren u djelatnosti umjetnosti, zabave i rekreacije. Slijede  administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (porast od 67,3 posto), djelatnost zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (51 posto), djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (42,4 posto) te prijevoz i skladištenje (31,9 posto).

Porast u odnosu na prethodnu, ali i 2019. godinu, vidljiv je i kada se promatra prvih jedanaest mjeseci. Tako je u razdoblju od 1. siječnja do 30. studenoga ove godine u županiji fiskalizirano računa u vrijednosti od gotovo 17 milijardi kuna, što je 30,5 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, odnosno gotovo 12 posto više nego u prvih jedanaest mjeseci 2019. Podatke je komentirao i pročelnik Porezne uprave Područnog ureda Split Ivica Kusić, naglasivši da, kao i na mjesečnoj razini, najviši porast iznosa fiskaliziranih računa u razdoblju siječanj – studeni na godišnjoj razini bilježe administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (95,8 posto), umjetnost, zabava i rekreacija (80,6 posto), prijevoz i skladištenje (81,4 posto) te djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (81,2 posto).

Što se tiče radne snage u Splitsko-dalmatinskoj županiji, prema zadnjim dostupnim službenim podacima HZZ-a za listopad 2021., zaposlenih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji na dan 31. listopada bilo 156.126, što je 3,8 posto više u odnosu na isti datum 2020., dok je nezaposlenih bilo 22.705, odnosno 14,9 posto manje nego 2020.

Stopa nezaposlenosti, koja predstavlja broj nezaposlenih osoba kao postotak od broja radne snage, iznosila je u Splitsko-dalmatinskoj županiji u listopadu 12,7 posto (za RH 7,2 posto) te je za 2,4 posto manja nego u listopadu prošle godine, a za jedan posto veća nego u prethodnom mjesecu.

Mjesečnu analizu HGK – Županijska komora Split bazira na podacima Porezne uprave Područnog ureda Split o broju i vrijednosti fiskaliziranih računa poreznih obveznika sa sjedištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji te podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područne službe Split.