Predsjednice država i predsjednici komora: Luka Burilović, Marie-Louise Coleiro Preca, Kolinda Grabar-Kitarović i Frank Farrugia (s lijeva na desno)
Izvor: HGK

Značajan porast robne razmjene s Maltom

Objavljeno: 26. 02. 2018. , Ažurirano: 27. 02. 2018.

Održan Hrvatsko-malteški gospodarski forum

"Unatoč odličnim odnosima Hrvatske i Malte, gospodarska suradnja dviju zemalja već neko vrijeme nije bila na zadovoljavajućoj razini. Stoga nas nakon pada trgovinske razmjene u 2016. godini raduje njezin porast od 112 posto u prvih jedanaest mjeseci prošle godine. Dodatni prostor za rast i suradnju vidimo u mnogim gospodarskim djelatnostima: građevinskoj industriji, brodogradnji, turizmu, prometu i infrastrukturi, energetici, IT-u, ali i u strateškim partnerstvima te zajedničkim nastupima na trećim tržištima", istaknuo je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović na otvaranju Hrvatsko-malteškog gospodarskog foruma u organizaciji HGK i agencije Trade Malta.

Luka_Burilovic_800x504.JPG

Predsjednik HGK Luka Burilović; Izvor: HGK.

"U našim odnosima nema otvorenih pitanja, iskreni smo prijatelji koji se međusobno podržavaju i zauzimaju za obostranu suradnju, a to smo uvidjeli i kroz današnje razgovore. Zajednički smo prepoznali inicijative usmjerene ka moru i pomorstvu, a to naglašavam jer je turistički sektor u obje države vrlo važan za gospodarstvo", rekla je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, dodavši kako se europski turizam susreće sa sve većim izazovima, od sigurnosnih do gospodarskih pa je stoga Hrvatska inicirala osnivanje fonda i radne skupine za turizam na razini EU čime bi se omogućio lakši pristup kapitalu iz EU fondova.

Kolinda Grabar-Kitarović 800x514.JPG

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović; Izvor: HGK.

Pozvala je poduzetnike da bilateralnu suradnju i perspektivu prošire na sve sektore ekonomije i tržišta trećih zemalja. Istaknula je potencijal luka Rijeka i Ploče koje mogu poslužiti kao vrata za malteški izvoz prema Europi. "Naši odnosi imaju dobro perspektivu , no nužna je bolja sinergija naših poslovnih zajednica. Vjerujem da će ovaj današnji skup postaviti temelje za daljnje jačanje ekonomske suradnje", zaključila je Grabar-Kitarović.

"Državni posjeti poput ovog ciljaju na stvaranje prilika da se dobra gospodarska i politička suradnja dodatno poboljša. Malta je duboko posvećena očuvanju prijateljstva između naših dviju zemalja i stoga želim vidjeti konkretne plodove ovog posjeta u vidu jačanja obostrane trgovine", izjavila je predsjednica Republike Malte Marie-Louise Coleiro Preca, dodavši kako je Malta je most koja spaja razne kulture, a njihova geografska pozicija otvara mnoge prilike za širenje na nova tržišta.

Marie-Louise Coleiro Preca_800x519.JPG

Predsjednica Malte Marie-Louise Coleiro Preca; Izvor: HGK.

"Radeći zajedno neće napredovati samo poslovni sektori, već će jačati i naša tržišta te investicije. Prilike za suradnju su brojne, a zajedno moramo nastojati diversificirati naša gospodarstva i nastaviti pozitivne trendove u trgovinskoj razmjeni", poručila je Coleiro Preca i pozvala na suradnju velikih kompanija, ali i malih i srednjih poduzetnika. Također je apostrofirala važnost turizma u razvoju odnosa između Hrvatske i Malte, naglasivši kako su državne vlasti tu da otvore vrata gospodarstvenicima koji onda moraju učiniti konkretne korake da se suradnja realizira.

Frank Farrugia 800x537.JPG

Predsjednik Malteške komore za trgovinu, poduzetništvo i industriju Frank Farrugia; Izvor: HGK.

"Naše komore dijele ambiciju da nastavimo graditi dobre odnose Hrvatske i Malte, a ovaj današnji forum je svjedočanstvo toj posvećenosti. Želimo utrti put novom razvoju odnosa na obostrani interes naših dvaju zemalja", naglasio je predsjednik Malteške komore za trgovinu, poduzetništvo i industriju Frank Farrugia. Pohvalio je popravak poslovne klime u Hrvatskoj i ubrzavanje birokratskih procedura i poručio kako je malteška ekonomija otvorena i dinamična te može poslužiti kao baza za širenje na tržišta sjeverne Afrike.

Trgovinska razmjena između Hrvatske i Malte u prvih jedanaest mjeseci 2017. godine iznosila je 67,6 milijuna eura, od čega na naš izvoz na Maltu otpada čak 63 milijuna eura. Najviše izvozimo naftna ulja, jahte, kukuruz i obrađeno drvo, a najviše uvozimo strojeve za premještanje i kopanje, jahte i ostala plovila, lijekove te instrumente i alate za mjerenje.

ColeiroPreca_Farrugia_Burilovic_Grabar-Kitarovic_800x459.JPG

Farrugia i Burilović potpisali su Sporazum o suradnji između Hrvatske gospodarske komore i Malteške komore za trgovinu, poduzetništvo i industriju u nazočnosti predsjednica Malte i Hrvatske; Izvor: HGK.

U okviru Foruma potpisan je Sporazum o suradnji između Hrvatske gospodarske komore i Malteške komore za trgovinu, poduzetništvo i industriju, a održani su i poslovni susreti gotovo 80 predstavnika hrvatskih i malteških tvrtki i institucija iz područja građevinske industrije, turizma, industrije namještaja, prometa, energetike, zaštite okoliša te poslovnog savjetovanja