Ministrica vanjskih poslova Australije Julie Bishop (u bijelom sakou) sa sudionicima Hrvatsko-australskog ekonomskog okruglog stola
Izvor: HGKZG

Održan Hrvatsko-australski ekonomski okrugli stol

Objavljeno: 10. 07. 2017. , Ažurirano: 11. 07. 2017.

U Zagrebu je 10. srpnja, na inicijativu ministrice vanjskih poslova Australije Julie Bishop, koja je službenom posjetu Hrvatskoj, održan Hrvatsko-australski ekonomski okrugli stol s ciljem unapređenja gospodarskih odnosa dvaju zemalja. S hrvatske su strane sudjelovali predstavnici LNG Croatia, Jadrolinije, Ilirija grupe, KPMG Croatia, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, hrvatski veleposlanik u Australiji Damir Kušen a u ime Hrvatske gospodarske komore Zlatan Fröhlich, predsjednik Komore Zagreb.

Uz ministricu Bishop, s australske strane na sastanku je bila australska veleposlanica u Hrvatskoj Elizabeth Marianne Petrovic i izvršni direktor European Australian Business Councila Jason Collins.

Ministrica Bishop je izrazila želju za unapređenje gospodarskih odnosa Australije i Hrvatske, koji se kreću uzlaznom putanjom, tako da je trgovačka razmjena dviju zemalja 2016. godine iznosila 153 mil. USD a Hrvatsku je lani posjetilo 150.000 australskih turista koji su ostvarili 400.000 noćenja. Posebno je iskazala interes za suradnjom u projektu LNG terminala na Krku, izgradnju nove generacije trajekata, investicijama u turizam i energetiku te korištenje naših lučkih kapaciteta. Podržala je dolazak u Australiju delegacije hrvatskih gospodarstvenika koju će u jesen organizirati Hrvatska gospodarska komora te naglasila važnu ulogu hrvatskih iseljenika u australskom gospodarstvu, koji su se nedavno organizirali u četiri mješovite australsko-hrvatske gospodarske komore u Perthu, Adelaideu, Melbournu i Sydneyu. Fröhlich je najavio skoro potpisivanje ugovora o suradnji Hrvatske gospodarske komore i spomenutih komora. Također je izrazio interes naših gospodarstvenika za intenziviranje gospodarske suradnju u čitavom nizu sektora kao što su IT-industrija, strojogradnja, elektroindustrija, prehrambena industrija te industrija vojne opreme i neki drugi sektori.

Ministrica Bishop je posjet nastavila planiranim susretom s predsjednicom RH, predsjednikom Sabora, predsjednikom Vlade RH i ministricom vanjskih i europskih poslova.