Izvor: HGK

Hrvatski turizam spreman je za oslobađanje potencijala zdravstvenog turizma

Objavljeno: 20. 06. 2023. , Ažurirano: 17. 11. 2023.

Zajednica zdravstvenog turizma iznova je oformljena u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Za predsjednicu zajednice izabrana je Ivana Kolar, savjetnica Uprave Terme Tuhelj te direktorica i osnivačica tvrtke Julius Rose. Kao zamjenici predsjednice izabrani su Zorica Capar, ravnateljica Specijalne bolnice Stubičke Toplice, Ninoslav Vidović, direktor prodaje i marketinga tvrtke Jadranka i Vladimir Mozetič, predsjednik Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera. Na osnivačkoj sjednici direktorica Sektora turizma HGK, Andreja Vukojević istaknula je važnost ovog oblika turizma za gospodarstvo Hrvatske.

Andrea Vukojević1.jpgAndreja Vukojević, direktorica Sektora turizma HGK; Izvor: HGK;

„U Hrvatskoj postoji ogroman potencijal za investicije u zdravstveni turizam, što zbog prirodnih blagodati naše zemlje, što zbog stručnog kadra. Ovaj oblik turizma ima sve preduvjete za cjelogodišnje poslovanje – a to je izrazito bitno za Hrvatsku gdje je turizam još uvijek sezonalan i koncentriran na obalu. Važno je naglasiti da su naš adut lječilišni gradovi koji privlače posjetitelje zainteresirane za zdravstvene i wellness usluge, ali osim toga i za gastronomiju i kulturu“, istaknula je Vukojević.

Koliki je potencijal zdravstvenog turizma pokazuje istraživanje Global Wellness Instituta koji je prvi put 2012. godine izmjerio wellness turizam na 439 milijardi dolara. Od tada je wellness postao glavna sila na globalnom turističkom tržištu, s prihodima koji su dosegnuli 720 milijardi dolara u 2019. Uslijedio je pad 2020. zbog pandemije, a očekuje se novi, još veći uzlet.

„Zdravstveni turizam je najbrže rastući oblik turizma, a COVID pandemija postavila je zdravlje na vrh ljestvice naših interesa i prioriteta pa zanimanje za ozbiljnu preventivu i kvalitetu liječenja jača u cijelom svijetu. Hrvatski turizam spreman je za oslobađanje potencijala zdravstvenog turizma koji može pridonijeti održivosti turističkih trendova u Hrvatskoj – što je i prepoznato i u novoj strategiji turizma“, rekla je na osnivačkoj skupštini predsjednica Zajednice, Ivana Kolar.

Ivana Kolar HGK.jpgIvana Kolar, predsjednica Zajednice zdravstvenog turizma HGK; Izvor: HGK;

Zajednica zdravstvenog turizma HGK kada je izvorno osnovana prije gotovo 10 godina bila je prva organizacija koja je okupljala i poticala komunikaciju među predstavnicima subjekata zdravstvenog turizma. Komunikacija, razmjena iskustava i usklađivanje ciljeva razvoja zdravstvenog turizma potrebni su nam kako bi se razvoj odvijao ciljano i željenom dinamikom.

„HGK iznova dokazuje da je mjesto udruživanja privatnih i javnih ustanova, tvrtki i klastera koje pružaju usluge zdravstvenog turizma. Ova grana turizma je posebno bitna jer može utjecati na razvoj turističke djelatnosti u kontinentalnim regijama Hrvatske. Zajednica zdravstvenog turizma ima za cilj biti krovno nacionalno tijelo za dionike zdravstvenog turizma, poticati snažan razvoj, promociju na novim tržištima i podizanje kvalitete i ponude ove grane turizma“, naglasila je poslovna tajnica Zajednice zdravstvenog turizma, Lana Petrović Blajić.

Lana Petrović.jpgLana Petrović Blajić, poslovna tajnica Zajednice zdravstvenog turizma HGK; Izvor: HGK;

Značajnijim uključivanjem zdravstvene i wellness ponude u turistički sektor, Hrvatska može privući širi krug posjetitelja, produžiti turističku sezonu, potaknuti gospodarski razvoj i ojačati svoju reputaciju destinacije kojoj je dobrobit posjetitelja na prvom mjestu. Zdravstveni turizam zahtijeva suradnju između različitih dionika, što uključuje pružatelje zdravstvenih usluga, wellness objekte, turističke zajednice i lokalna poduzeća, dodatno je pojasnila Kolar.

„Važno je da svi koji radimo u zdravstvenom turizmu osiguramo podršku tom razvoja. Tako su ključni ciljevi Zajednice razvoj zdravstvenog turizma, povezivanje subjekata Zajednice i okrupnjavanje ponude, otvaranje novih tržišta i kanala komunikacije, edukacija i zajednička promocija, članstvo u svjetskim stručnim udrugama koje promoviraju zdravstveni turizam i omogućuju komunikaciju i razmjenu znanja na globalnom nivou. Posebno je važno zajedničko djelovanje za unapređenje sustava zdravstvenog turizma i zagovaranje konkretnih ciljeva“, zaključila je Ivana Kolar.

Zajednica će se zalagati za usklađivanje terminologije unutar spektra 'zdravlja i wellness' turizma, uvođenja statističkog praćenja broja zdravstvenih turista, unapređenje zakona i pravilnika o zdravstvenom turizmu, snižavanje stope PDV-a na zdravstvene usluge i usluge zdravstvenog turizma.

Članicom Zajednice zdravstvenog turizma mogu postati trgovačka društva - članice Hrvatske gospodarske komore, obrti koji pružaju usluge u pojedinim oblicima zdravstvenog turizma kao i druge fizičke i pravne osobe koje imaju interes za ostvarivanje ciljeva i zadataka Zajednice.

Mozetič, Capar, Petrović, Kolar, Vukojević, Vidović.jpgVladimir Mozetič, Zorica Capar, Lana Petrović Blajić, Ivana Kolar, Andreja Vukojević, Ninoslav Vidović; Izvor: HGK;