Hrvatska gospodarska komora najveća je poslovna mreža Hrvatske koja promiče interese svojih članica pred tijelima državne vlasti i povezuje ključne sektore hrvatskoga gospodarstva kroz sustav županijskih komora, zajednica i udruženja, internacionalnih predstavništava te članstvom u međunarodnim komorama.

Ključna područja djelovanja HGK su zagovaranje/zastupanje interesa članica, internacionalizacija, edukacije/konferencije, informiranje, projekti EU i razvoj gospodarstva.

Ključne strateške teme rada HGK su održivi razvoj, digitalna i zelena tranzicija, budućnost rada i razvoj ljudskih potencijala, izvozne prilike i konkurentnost i sigurnost opskrbe i kvalitete hrane.

Strateške teme određuju se s obzirom na aktualnu strategiju za određeno razdoblje, dok su ključna područja djelovanja definirana Zakonom o HGK neovisno o aktualnoj strategiji.

Stavljajući članice u fokus svog djelovanja, osiguravamo im cijeli niz usluga koje za cilj imaju osnaživanje kapaciteta domaćih poduzetnika te podizanje konkurentnosti čitavoga gospodarstva.

Što su misija, vizija i glavni ciljevi HGK?



Misija:
Ubrzavamo tržišne i društvene uspjehe naših članica

Vizija: HGK je predvodnik u podršci poduzećima diljem Hrvatske te, uz pomoć znanja i kompetencija svojih stručnjaka, gradi okruženje u kojem poslovna zajednica, zakonodavac i  društvo zajednički sudjeluju u izgradnji snažnog i otpornog hrvatskog gospodarstva

Ciljevi:

  • Razvoj i rast gospodarstva te internacionalizacija poslovanja članica HGK
  • Konkurentno poslovno okruženje za lakše i učinkovitije poslovanje članica HGK
  • Održivost, inovativnost i digitalna transformacija poslovanja članica HGK i hrvatskog gospodarstva u cjelini
  • Jačanje članstva i usluga za članice HGK.

Koja su tijela HGK?



Tijela Komore su: Skupština, Upravni odbor, Nadzorni odbor i Predsjednik.

Koji je organizacijski ustroj HGK?



Organizacijski ustroj HGK temelji se na teritorijalnoj i funkcionalnoj podjeli. Teritorijalna podjela obuhvaća županijske komore i predstavništva HGK, dok funkcionalna obuhvaća organizacijske jedinice. Središnjica HGK je podijeljena u Sektore i Centre (po gospodarskim djelatnostima i ključnim područjima djelovanja, poput fondova EU). HGK trenutno ima sedam međunarodnih predstavništava: Sarajevo, Mostar, Beograd, Šangaj, Bruxelles, Moskva i Beč.

Na čelu Komore je predsjednik Komore. Uz predsjednika, postoje radna mjesta s posebnim ovlaštenjima i odgovornostima.

Tko su članice HGK?



Početkom 2022. na snagu je stupio novi Zakon o Hrvatskoj gospodarskoj komori, koji je donio brojne novitete za poslovne subjekte u Hrvatskoj. Po novom Zakonu sve tvrtke i dalje ostaju članice HGK, no tvrtke iz I. skupine više nisu obvezne plaćati članarinu. Tvrtke koje su članice, ali ne plaćaju članarinu, mogu se odlučiti za dobrovoljno plaćanje, koje im donosi brojne koristi. Za tvrtke iz II. i III. skupine članarine ostaju obavezne.

Kako se određuje koja članica plaća koliki iznos članarine?

Prema Zakonu o HGK članice se razvrstavaju u skupine zaduženja temeljem financijskih izvješća iz godine koja prethodi godini u kojoj je donesena Odluka o financiranju.

Odluka o financiranju se donosi svake godine u prosincu.

Tko sve može postati dobrovoljna članica HGK?



U HGK se mogu dobrovoljno učlaniti ustanove i druge pravne osobe koje obavljaju društvenu djelatnost, profesionalna i strukovna udruženja, znanstvene i obrazovne institucije, udruge te pravne i fizičke osobe koje svojim radom mogu doprinijeti obavljanju djelatnosti Komore.

Koji su oblici interesnog udruživanja u HGK?



Strukovna udruženja su oblik strukovnog povezivanja i organiziranja članica HGK radi unaprjeđivanja rada i poslovanja članica HGK koje obavljaju određenu djelatnost. Članice se na nacionalnoj razini udružuju u udruženja ili zajednice, a zavisno o interesu djeluju i na lokalnoj razini. Svaka članica HGK može pripadati jednom matičnom udruženju, a zavisno o svom interesu može sudjelovati u radu drugih udruženja.

Matično udruženje određuje se prema NKD djelatnosti. Zajednica je oblik dobrovoljnog strukovnog povezivanja i organiziranja članica HGK dviju ili više struka radi unapređivanja rada, stručnih znanja, zastupanja zajedničkih interesa, razmjena informacija, obrazovanja poduzetnika i sl. Trenutno u HGK djeluje oko 40 udruženja i desetak zajednica.

Koje sve usluge HGK nudi članicama?



Cjenik usluga HGK dostupan je na webu HGK – OVDJE. Neke od novijih usluga HGK su Indeks cijena građevinskog materijala, ciklus edukacija ESG akademija, tu su i usluge podrške i konzultacija kod prijave na EU projekte, zatim organiziranje B2B susreta sa stranim tvrtkama, organizacija nastupa na sajmovima te pravno i porezno savjetovanje..

Što je Digitalna komora?



Digitalna komora je platforma za e-usluge HGK, koja je namijenjena poslovnim subjektima, javnoj upravi i građanima. Projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a Digitalna komora podrazumijeva i proces interne digitalne transformacije poslovanja HGK.

Što su to javne ovlasti HGK?



Jedna od temeljnih zadaća Hrvatske gospodarske komore je obavljanje javnih ovlasti utvrđenih zakonom. Samim time, potvrde, uvjerenja i druge isprave koje Hrvatska gospodarska komora izdaje u izvršavanju javnih ovlaštenja imaju karakter i značaj javnih isprava. Tako primjerice HGK ovjerava dokumente koje prate robu pri uvozu i izvozu te organizira i provodi stručne ispite za agente u posredovanju nekretnina.