Hrvatskim poduzetnicima uskoro na raspolaganju program za potporu izvozu, izrađen na temelju najboljih iskustava europskih zemalja

Objavljeno: 15. 06. 2018. , Ažurirano: 18. 06. 2018.

U Koprivnici je 13. lipnja potpisan sporazum o suradnji između Koprivničkog poduzetnika i Hrvatske gospodarske komore. Bio je to šesti sastanak projektnih partnera u sklopu projekta EIS, financiranog europskim sredstvima s ukupnim proračunom od 1,6 milijuna eura.

Riječ je o razvoju novog sistematiziranog programa za internacionalizaciju poslovanja malih i srednjih poduzetnika koji će se predstaviti Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije te Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta. Program sadržava sve korake koji služe kao podrška poduzetnicima pri izvozu: dubinsku analizu poslovanja poduzetnika, pomoć stručnog mentora, dostupnost financijskih poticaja prema stanju spremnosti za izvoz, analizu tržišta, procjenu pripremljenosti proizvoda i usluge, implementiranu tehnologiju, zaštitu intelektualnog prava i upis poduzetnika u posebno kreiranu bazu podataka, predlaganje i sufinanciranje aktivnosti koje se odnose na izvoz te na kraju praćenje poduzetnika tijekom cijelog procesa.

Svaki poduzetnik bi uz pomoć ovog programa mogao sustavno koristiti mjere internacionalizacije prema individualnom pristupu radi jačanja poslovanja.

„Podrška koju imamo od Ministarstava, Hrvatske gospodarske komore i HAMAG-BICRO-a nam je vrlo važna kod razvoja ovog programa. Svojim vlastitim kapacitetima, stečenim novim znanjima i vještinama te boljom koordinacijom institucija možemo razviti novi program za internacionalizaciju temeljen na najboljim europskim praksama. U ovom trenutku potrebna je podrška Ministarstva gospodarstva kako bi razvoj mjera i cjelokupni program mogao početi. Koristi za poduzetnike su neupitne, kažu partneri iz Danske, Engleske, Irske i drugi jer sličan program oni provode s odličnim rezultatima”, izjavljuje Martina Golčić, direktorica Koprivničkog poduzetnika.

Akcijski plan koji je temelj ovog programa kreiran je u suradnji s partnerima iz šest zemalja: Danske, Velike Britanije, Sjeverne Irske, Portugala, Poljske i Italije, koji vrlo uspješno provode slične programe, a program je razvijen pomoću projekta Everywhere International SMEs, financiranog programom Interreg Europe, u kojem Koprivnički poduzetnik sudjeluje kao partner iz Hrvatske.