Izvor: HGK

Hrvatska delegacija istražila trendove na sajmu IFAT

Objavljeno: 08. 05. 2026.

U organizaciji Hrvatske gospodarske komore, od 4. do 6. svibnja uspješno je realiziran delegacijski posjet vodećem svjetskom sajmu ekoloških tehnologija – IFAT u Münchenu, u kojem su sudjelovali predstavnici 18 hrvatskih tvrtki, uglavnom članica Udruženja komunalnog gospodarstva.

S preko 3.000 izlagača iz više od 60 zemalja, IFAT je globalno najznačajnije okupljanje stručnjaka posvećeno tehnologijama gospodarenja otpadom, recikliranja, upravljanja vodama i očuvanja resursa. S obzirom na to da se sajam održava svake dvije godine, posjet je bila prilika da se hrvatske tvrtke upoznaju s najnovijim trendovima i inovacijama u sektoru.

Delegacija svi.jpeg

 Izvor: HGK

Na sajmu sudjelovalo i osam hrvatskih tvrtki izlagača, predstavljajući domaće inovacije svjetskoj javnosti. Naši su izlagači bili raspoređeni po ključnim sektorima, od robotike i obrade gume do metalne industrije i komunalne mehanizacije: BP GROUP d.o.o., DELTAsort Robotics d.o.o., Gumiimpex-GRP d.o.o., HYDROMAT d.o.o., Juranko S.M. d.o.o., Metalska industrija Varaždin d.o.o., RASCO d.o.o., TEHNIX ECO INDUSTRY d.o.o..

 

Glavni motivi posjeta: Inovacije i strateško umrežavanje

 

IFAT je nezaobilazno mjesto za svaku tvrtku koja želi ići ukorak s vremenom jer na jednom mjestu daje pristup globalnim inovacijama i rješenjima za lokalne izazove. Kroz izravne razgovore mogla se istražiti primjenjivost tehnologija u specifičnim uvjetima kao što su krš, otoci ili veliki urbani centri, uz jasan pogled u budućnost u kojoj će prevladavati automatizacija, primjena umjetne inteligencije te električna i vodikova radna vozila.

RASCO.jpeg

 Izvor: HGK

 

"Naš cilj bio je omogućiti sudionicima delegacije da na jednom mjestu vide konkretna rješenja za izazove s kojima se svakodnevno susreću. Ponosni smo što je 18 hrvatskih tvrtki bilo dio ove delegacije. Posebna vrijednost ovakvih putovanja je i međusobno povezivanje sudionika delegacije, čime potičemo razmjenu najboljih praksi unutar Hrvatske. Hrvatska ima ogroman potencijal u ovom sektoru, a snaga naših tvrtki koje su izlagale uz bok svjetskim liderima daje vjetar u leđa za daljnje projekte zelene tranzicije“, kazala je Anamarija Damjanović iz HGK.

Sudionici delegacije HGK: Arburoža, Bikarac, Čistoća Dubrovnik, Eko d.o.o. Zadar, GKP Čakom, Gradska čistoća Drniš, Hedone, Komunalno Basilija, Komunalno poduzeće Križevci, KTD Ivanj, Komunalno-Zabok, Lukom, Nevkoš, Peovica, Ponikve eko otok Krk, Teknoxgroup Hrvatska, Zagrebački holding, Zaprešić d.o.o.

IMG_3249.jpeg

 Izvor: HGK

Ovogodišnji IFAT potvrdio je status ekoloških tehnologija kao jedne od najvažnijih svjetskih industrija. S obzirom na stroge zahtjeve za očuvanjem resursa i borbu protiv klimatskih promjena, sajam je poslužio kao platforma za uvid u inovacije koje će definirati poslovanje u nadolazećim godinama. Fokus više nije samo na zbrinjavanju otpada, već na kružnom gospodarstvu i klimatskoj otpornosti, što izravno utječe na način rada modernih komunalnih poduzeća.

TEHNIX.jpeg

 Izvor: HGK

 

Impresivna organizacija na 260.000 kvadrata

Veličina sajma održava kompleksnost modernih ekoloških izazova; izložbeni prostor se prostire kroz 18 hala  na ukupno 260.000 kvadrata. Sajam tematski obuhvaća ključne sektore upravljanja vodama i resursima te kružno gospodarstvo i recikliranje, a posjeduje i impresivan vanjski prostor na kojem se nalazi mehanizacija i oprema te se izvode i demonstracije strojeva uživo. 

Gumiimpex.jpeg

Izvor: HGK

 

Posebna vrijednost ovogodišnjeg izdanja sajmu je bogati popratni program, podijeljen na specijalne pozornice koje su delegati mogli posjetiti prema interesima: „Green stage“ za inovacije i startupove, „Blue stage“ za vodno gospodarstvo i pročišćavanje otpadnih voda, „Orange stage“ za teme kružnog gospodarstva te „Spotlight“ područja posvećena digitalizaciji vodnog gospodarstva, recikliranju tekstila i ulozi vodika u kružnom gospodarstvu.