Studijsko putovanje sudionika projekta BLUE_BOOST u Zadru
Izvor: HGK ŽK ZADAR

HGK – ŽK Zadar ugostila stručnjake plave ekonomije iz Italije, Grčke i Albanije na studijskom posjetu u Zadru

Objavljeno: 16. 09. 2019. , Ažurirano: 16. 09. 2019.

HGK – ŽK Zadar ugostila je 11. i 12. rujna projektne partnere EU projekta BLUE_BOOST i stručnjake plave ekonomije iz Italije, Grčke i Albanije. Cilj dvodnevnog programa bio je upoznati sudionike s odabranim sektorima plave ekonomije Zadarske županije (akvakultura, ribarstvo i turizam).

Prvog dana delegacija je posjetila uzgajalište Kali Tune (Kali Tuna d.o.o.) gdje je Klaudio Vidov (djelatnik Kali Tuna d.o.o.) sudionicima predstavio poslovanje tvrtke, objasnio propise povezane s izlovom tune te podijelio stečena iskustva. Istog dana sudionici su posjetili PP Telašćica gdje su upoznati s poviješću i radom parka. Također, tijekom posjeta ustanova INOVACIJA predstavila je svoje poslovanje i EU projekte u kojima sudjeluje.

Drugog dana delegacija je posjetila Solanu Nin i muzej soli kao primjer dobre prakse korištenja tradicionalnog prikupljanja soli u turističke svrhe. Nakon Solane, Nin Cromaris d.d. ugostio je delegaciju u pogonu za sortiranje i preradu ribe u Zadru. U pogonu su sudionici imali priliku vidjeti novo skin pakiranje (Bjela riba – brancin, orada i hama) koje će se uskoro pojaviti na tržištu.

Za kraj studijskog putovanja u Zadru ostavljena je virtualna tura Zadarske povijesti turističke agencije Magic Croatia. Istoimena tvrtka je nagrađena inovacijskim vaučerom od 10.000 eura u sklopu drugog EU projekta (4helix+) kojeg HGK – ŽK Zadar provodi.

Na natječaju za inovacijske vaučere europskog projekta BLUE_BOOST Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Zadar, dodijelila je pet inovacijskih vaučera od 10.000 eura u sektoru Plavoga gospodarstva – i to tvrtkama: Kali tuna d.o.o., Obrt Škrapa, More Mandić d.o.o., Obrt Luca te Maloižanin d.o.o.

Studijskom posjetu u Zadru prethodio je studijski posjet u Trstu 9. i 10. rujna, gdje je partnere na BLUE_BOOST projektu i stručnjake plavog rasta ugostio jedan od partnera na projektu, Centralna europska inicijativa (CEI). Tijekom studijskog posjeta sudionici su posjetili Muzej brodogradnje (MUCA – Museo della Cantieristica) pokraj brodogradilišta Fincantieri, zonu brodogradnje u Monfalconeu, uzgajalište dagnji „Al Pescaturismo“, Nacionalni institut oceanografije i primijenjene geofizike, zaštićeno područje Miramare te živopisni muzej istoimenoga zaštićenog područja.

Projekt BLUE_BOOST započeo je 1. siječnja 2018. godine, a završava 30. travnja 2020. godine. Ukupni je proračun projekta 1.489.422,00 eura. Projekt se sufinancira iz fondova ERDF i IPA II programa INTERREG V-B ADRION.