HGK na XXII. Simpoziju kamenara u Pučišćima na otoku Braču

Objavljeno: 23. 05. 2017.

U Pučišćima na otoku Braču od 18. do 20. svibnja Simpozij kamenara tradicionalno je okupio brojne domaće i strane tvrtke te institucije u industriji arhitektonsko-građevnoga kamena.

Simpozij je otvorio ravnatelj Klesarske škole Tonči Vlahović, a Ana Marija Puzić pozdravila je nazočne u ime Županijske komore Split te je predstavila mogućnosti korištenja EU fondova i poticaja za poduzetnike.

Hrvatska gospodarska komora dugogodišnji je pokrovitelj Simpozija kamenara o branju, obradi, ugradbi i restauraciji kamena, jedinog takve vrste u Hrvatskoj ali i u široj regiji.

Dnevni red Simpozija sastojao se od brojnih zanimljivih tema značajnih za eksploataciju i obradu arhitektonsko-građevnoga kamena, predstavljanje novih tehnologija i trendova ponude i potražnje kamena na svjetskom tržištu te restauraciju starih spomenika kulture poput pregradnje Dioklecijanova mauzoleja u splitsku katedralu.

Predstavnik Ministarstva gospodarstva Dragan Krasić upoznao je nazočne s novostima u rudarstvu Republike Hrvatske u 2017. godini, a Slađana Šepić iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja sa sanacijama eksploatacijskih polja u kontekstu racionalnoga korištenja prostora.

Kao dio Simpozija, Strukovna grupacija proizvodnje i prerade arhitektonsko-građevnoga kamena Županijske komore Split održala je svoju sjednicu.

Posljednji dan Simpozija sudionici su imali priliku razgledati Klesarsku školu u Pučišćima, kamenolom Dračevica tvrtke Jadrankamen d. d. u stečaju te izložbu u izložbenim salonima obitelji Jakšić u Donjem Humcu.