HGK i Innovation Norway uskoro započinju izradu studije o područjima buduće gospodarske suradnje Hrvatske i Norveške

Objavljeno: 27. 07. 2016. , Ažurirano: 26. 08. 2016.

Krajem srpnja 2016. u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije potpisano je osam ugovora za financiranje bilateralnih aktivnosti iz Financijskih mehanizama Kraljevine Norveške i Europskog gospodarskog prostora (EGP). Sve projektne aktivnosti financirane su iz Fonda za bilateralne odnose, a njihova ukupna vrijednost iznosi 281.978,00 eura.

Jedan od potpisnika ugovora bio je i Innovation Norway s kojim će Hrvatska gospodarske komora najesen započeti provedbu studije koja ima zadatak definirati područja u okviru kojih će se u budućnosti poticati bilateralna gospodarska suradnja. Innovation Norway najvažniji je instrument norveške vlade za inovacije i razvoj norveških tvrtki i industrije, te je njezin zvanični trgovinski predstavnik u inozemstvu za promicanje izvoza i investicije. Radi se o javnom poduzeću, u vlasništvu norveškog Ministarstva trgovine i ribarstva te 19 županijskih općina u Norveškoj, sa sjedištem u Oslu.

Na svečanosti potpisivanja sklopljeni su ugovori sa osam institucija: Carnet, Grad Kutina, Hrvatski mjeriteljski institut, Hrvatsko novinarsko društvo, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije te Innovation Norway. Aktivnosti koje će se financirati, sukladno prioritetnim područjima Financijskih mehanizama, raznolike su, a jedan od uvjeta za financiranje je i partnerstvo na razini zemlje korisnice i partnera koji dolazi iz jedne od tri zemlje donora.