Kako je korona utjecala na gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije u lipnju

Objavljeno: 15. 07. 2020. , Ažurirano: 15. 07. 2020.

U kojoj je mjeri pandemija koronavirusa utjecala na gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije pokazuje najnovija analiza HGK – Županijske komore Split za lipanj te za prvih šest mjeseci ove godine, u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.

"Iako je vrijednost fiskaliziranih računa poreznih obveznika sa sjedištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji u lipnju ove godine, koja je iznosila 1.207.775.324,12 kuna, za 31,7 posto manja u odnosu na prošlogodišnji lipanj, ona je porasla za 28,1 posto u odnosu na mjesec prije. Pozitivan pomak u odnosu na svibanj, kada je došlo do popuštanja mjera i otvaranja gospodarstva, predstavlja i blago smanjenje broja nezaposlenih", poručio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš.

Najveći pad vrijednosti fiskaliziranih računa u lipnju ove godine, viši od 70 posto u odnosu na prošlogodišnji, bilježe djelatnosti umjetnosti, zabave i rekreacije; administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti; prijevoz i skladištenje; poslovanje nekretninama te djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane. Rast vrijednosti fiskaliziranih računa, od 45,3 posto, ostvaren je pak u djelatnosti informacija i komunikacija.

Kada usporedimo prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine, vrijednost fiskaliziranih računa u prvoj polovini ove godine iznosila je 5.823.185.177,31 kuna te ja za 14,8 posto manja od prošlogodišnje, dok je broj izdanih računa manji za 22,7 posto. Pritom je najveći pad vrijednosti fiskaliziranih računa u prvoj polovini 2020., od 76,5 posto, registriran u djelatnosti poslovanja nekretninama.

Registrirana nezaposlenost u Splitsko-dalmatinskoj županiji u lipnju blago se smanjila u odnosu na svibanj ove godine. Tako je krajem lipnja u Regionalnom uredu HZZ-a u Splitu bilo evidentirano ukupno 25.049 nezaposlenih osoba, odnosno 6,7 posto manje nego u prethodnom mjesecu, ali za 44,4 posto više nego u lipnju 2019. godine.

I dalje raste broj novoprijavljenih osoba na HZZ-u te je tijekom lipnja evidentirano 1847 novoprijavljenih osoba u županiji, što je za 21,4 posto više u odnosu na prethodni mjesec, a za 23,6 posto više u odnosu na prošlogodišnji lipanj. Pritom je najveći broj novoprijavljenih na evidenciju Zavoda, njih 1407, došao izravno iz radnog odnosa.

Tijekom prošlog mjeseca poslodavci su putem HZZ-a tražili ukupno 991 radnika, što je 72,6 posto više nego u svibnju ove godine, ali 19,8 posto manje nego u lipnju 2019.

Većina analiziranih pokazatelja poslovanja županijskoga gospodarstva u lipnju, odnosno nastavak pada broja i vrijednosti fiskaliziranih računa u odnosu na isti mjesec prošle godine te rast broja novoprijavljenih nezaposlenih u odnosu na mjesec prije, pokazuje očekivani pad gospodarske aktivnosti zbog koronakrize. Istovremeno, popuštanje mjera ograničenja, otvaranje gospodarstva i dolazak turista, koliko god skromniji bio, pokazuju efekte te svakako raduje blago smanjenje broja nezaposlenih i povećani broj potraživanja radnika u odnosu na svibanj.