Gospodarski forum o maslinarstvu i uljarstvu održan u Županijskoj komori Split

Objavljeno: 07. 03. 2019. , Ažurirano: 07. 03. 2019.

Ususret 21. Noćnjaku, međunarodnoj manifestaciji maslinara i uljara, koja se prvi put održava izvan granica Lijepe Naše, u Neumu, od 21. do 24. ožujka, u Splitu je 4. ožujka, u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije i u suradnji sa Županijskom komorom Split, održan Gospodarski forum o maslinarstvu i uljarstvu.

Joze Tomaš, predsjednik ŽK Split, istaknuo je kako maslinarstvo i uljarstvo zavređuju poseban tretman i mjesto u hrvatskom gospodarstvu, s naglaskom na potrošnju u turizmu, te da je podrška HGK usmjerena prema podizanju nacionalne svijesti o kvaliteti i zdravstvenoj vrijednosti hrvatskog ulja te prema promociji i konkurentnosti obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, obrta i tvrtki.

Ovom događaju nazočili su eurozastupnica Marijana Petir, predstavnici Federalnog agromediteranskog zavoda u Mostaru te brojni renomirani znanstvenici i proizvođači iz ove djelatnosti.

maslinovo ulje.JPG

; Izvor: ; Snimio: .

Iznesen je podatak da se u RH uzgaja oko šest milijuna stabala maslina na oko 30.000 hektara površine, što čini 0,5 posto ukupnih poljoprivrednih površina u Hrvatskoj. Maslinarstvom se bavi 45.000 domaćinstava, a najzastupljenija sorta jest oblica sa 60 posto udjela.

Udio Hrvatske u svjetskim maslinarskim površinama samo je 0,2 posto, a potrošnja dvije litre po stanovniku godišnje, dok je prosjek EU 12 litara.

Prošlogodišnji urod maslina i proizvodnja ulja znatno su podbacili zbog vremenskih neprilika, pa je u 173 uljare od 28.540 tona prerađenog ploda proizvedeno samo 31.131 hektolitara ulja, te će se rastuće potrebe tržišta morati nadomjestiti iz uvoza.