Europska sredstva za razvoj županijskog gospodarstva – ŽK Split partner u pet EU projekata

Objavljeno: 18. 06. 2020. , Ažurirano: 23. 06. 2020.

HGK – Županijska komora Split, zahvaljujući intenzivnim međunarodnim aktivnostima, posebno na razini jadransko-jonske regije, partner je u pet EU projekata čija je ukupna vrijednost veća od 101 milijuna kuna, a namijenjeni su unapređenju različitih gospodarskih područja – maslinarstvu, razvoju kadrova u turizmu i graditeljstvu, održivosti te poticanju poduzetništva i razvoju startupova.

''Splitsko-dalmatinska županija posljednje tri godine ima pozitivan trend po pitanju ugovaranja projekata financiranih iz EU sredstava, a HGK – Županijska komora Split, svojom dugogodišnjom kvalitetnom suradnjom s inozemnim partnerima, daje svoj doprinos aktivnim sudjelovanjem u međunarodnim projektima'', poručuje predsjednik ŽK Split Joze Tomaš, navodeći da će na provedbi navedenih projekata intenzivno raditi educirani djelatnici splitske Komore.

Jedan je od tih projekata COOPeR, namijenjen povećanju konkurentnosti proizvodnje maslinova ulja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore putem prekogranične suradnje. Riječ je o projektu koji je rezultat dugogodišnje suradnje komora u sklopu Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, međunarodnog udruženja kojemu je upravo Županijska komora Split bila jedan od osnivača prije više od dva desetljeća. Projekt će pridonijeti razvoju uzgoja maslina u programskom području, većoj kvaliteti maslinova ulja te njegovoj promociji na svim razinama, od lokalnih do međunarodne.

ŽK Split je partner Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije Split u projektu PRAG - Prvi korak u karijeri - poslovi budućnosti u graditeljstvu, koji je započeo u ožujku ove godine. Projekt je usmjeren na unapređenje postojećih, razvoj novih te provedbu stručnih praksi na Fakultetu, s krajnjim ciljem povećanja kompetencija i zapošljivosti njegovih studenata.

Prije dva dana potpisan je i ugovor o dodjeli sredstava za projekt Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split, u kojem je splitska Komora također jedan od partnera. Cilj mu je obrazovana domaća radna snaga po mjeri gospodarstva i zahtjeva tržišta rada, a poslodavcima će se osigurati primjereniji oblik formalnog usavršavanja za mentore u poduzećima.

Uz partnere iz Austrije, Njemačke, Italije, Rumunjske i Bugarske, ŽK Split je jedini partner iz Hrvatske u projektu čiji je nositelj Modul University iz Austrije, kojim se želi olakšati i ojačati međunarodna suradnja različitih sektora koji su povezani s tvrtkama u turizmu, a sve radi integracije sustavne održivosti.

I u jeku pandemije koronavirusa, u travnju je prijavljen projekt EUREKA u kojemu je ŽK Split jedan od 15 partnera iz Italije, Slovenije, Hrvatske, BiH, Crne Gore, Albanije, Grčke i Srbije. Projekt se financira u sklopu programa Kreativna Europa, a cilj mu je razvoj što većeg broja kvalitetnih poduzetničkih ideja koje će rezultirati startupovima u zemljama jadransko-jonskog područja. Putem Adriatic Startup škole projekt je usmjeren na umrežavanje i uključivanje što većeg broja mladih ljudi s idejama u poduzetništvo te paralelno s tim na popularizaciju učenja za poduzetništvo kako bi što više startupova bilo i uspješno.

Osim suradnje putem projekata, intenzivna međunarodna aktivnost splitske Komore odvija se putem Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora, u sklopu kojeg je posebno angažirana na poticanju, unapređenju i promicanju poduzetništva žena i internacionalizaciji njihova poslovanja. Prošle je godine ŽK Split pristupio i europskoj mreži Mirabilia, koja promovira manje poznate UNESCO-ove zaštićene lokalitete, što otvara mogućnost članicama za umrežavanje te razvoj novih kulturno-turističkih ruta, proizvoda i programa.