Epidemiološki oporavljeni, a gospodarski optimistični


Objavljeno: 05. 06. 2020. , Ažurirano: 05. 06. 2020.


Na prvom gospodarskom okupljanju – okruglom stolu koji je organizirala HGK – Županijska komora Split Epidemiološki oporavljeni, a gospodarski optimistični?, 4. lipnja razgovaralo se o aktualnom stanju županijskoga gospodarstva s gledišta poduzetnika, predsjednika i potpredsjednika svih 33 strukovnih tijela ŽK Split. U konstruktivnom razgovoru svatko se iz svog kuta osvrnuo na trenutnu situaciju u svojoj djelatnosti.

Najnoviji podaci o poslovanju županijskoga gospodarstva u svibnju, koje su pripremili u ŽK Split, bili su uvod u specifiče probleme i analizu.

''Potpuno popuštanje mjera tijekom svibnja i napori za reaktivaciju gospodarstva ogledaju se i u rezultatima poslovanja u prošlom mjesecu. Analizirani pokazatelji za svibanj očekivano su i dalje bitno slabiji u odnosu na svibanj prošle godine'', rekao je predsjednik HGK - Županijske komore Split Joze Tomaš. Tako je vrijednost fiskaliziranih računa poreznih obveznika sa sjedištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji u svibnju ove godine iznosila 942.844.545,35 kuna te je za 27,2 posto manja u odnosu na prošlogodišnji svibanj kada je iznosila 1.294.794.587,88 kuna, ali predstavlja rast od 24,5 posto u odnosu na mjesec prije.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, u svibnju je u Splitsko-dalmatinskoj županiji evidentirana 1.521 novoprijavljena osoba, što je 60 posto manje u odnosu na travanj. Ukupan je broj nezaposlenih osoba u županiji u svibnju iznosio 26.893, odnosno 0,6 posto manje nego u prethodnom mjesecu, ali 43,6 posto više nego u svibnju 2019. Prijavljenih je potreba HZZ-u za radnicima u svibnju bilo 574, što je u odnosu na travanj povećanje od 80,5 posto, ali u odnosu na prošlogodišnji svibanj smanjenje od 74,1 posto.

Najveći nominalni pad vrijednosti izdanih računa je u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane u kojoj je prošli mjesec fiskalizirano računa u vrijednosti nešto većoj od 45 milijuna kuna, za razliku od svibnja prošle godine kada je taj iznos bio gotovo šest puta veći i iznosio je 268,8 milijuna kuna.

Svojevrsni optimizam daju podaci o vrijednosti izdanih računa u prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine, koji pokazuju bitno manji pad od ovog na mjesečnoj razini. Tako je ukupna vrijednost izdanih računa od 1. siječnja do 31. svibnja ove godine iznosila 4,6 milijardi kuna i manja je za 8,8 posto u odnosu na isto razdoblje 2019., dok je u prva četiri mjeseca vrijednost izdanih računa bila gotovo identična obje godine. A to koliko govori o intenzivnoj gospodarskoj aktivnosti u županiji na samom početku godine, prije koronakrize, istovremeno svjedoči i o žilavosti našega gospodarstva te daje nadu u što brži gospodarski oporavak.

Kako se iz izlaganja svih prisutnih, od predstavnika različitih turističkih djelatnosti, graditeljstva, brodogradnje, prometa, industrije, prehrambeno-poljoprivrednog sektora do trgovine, posredovanja u prodaji nekretnina i dr., moglo čuti, kriza uzrokovana koronavirusom, u većoj ili manjoj mjeri, nije poštedjela nikoga, stoga smatraju kako će posebno u narednim mjesecima i dalje biti potrebna sinergija poduzetnika i Komore u nastojanima za ublažavanje očekivanog pada gospodarske aktivnosti u gotovo svim sektorima.

Svi su redom pohvalili mjere Vlade za očuvanje radnih mjesta, zahvaljujući kojima nije bilo otpuštanja, a unatoč podacima o padu i neizvjesnosti od toga što donosi jesen, mahom se slažu da je nužno zadržati optimizam. Predstavnici strukovnih tijela složni su i u stavu da je nužno poticati investicije i projekte, bez kojih nema pokretanja gospodarstva. Zaključak je s okruglog stola, na koji je odaziv posvjedočio da unatoč digitalizaciji i online poslovanju izravni kontakti i sastanci ipak ostaju nezamjenljivi, da će i dalje putem strukovnih tijela Komore artikulirati svoje prijedloge i zahtjeve nadležnim institucijama kako bi ti prijedlozi bili obuhvaćeni eventualnim daljnjim mjerama.