Izvor: Pixabay

Energetske perspektive Hrvatske i izazovi regionalnog gospodarstva

Objavljeno: 02. 12. 2025.

HGK – Županijska komora Pula u suradnji s Ministarstvom gospodarstva poziva na okrugli stol pod nazivom "Energetske perspektive Hrvatske i izazovi regionalnog gospodarstva" koji će se održati u petak, 12. prosinca 2025. u 12 sati u prostorima HGK – Županijskoj komori Pula (Carrarina ulica 5, Pula).

Okrugli stol organizira se na inicijativu tvrtki iz prerađivače i ICT industrije s ciljem otvaranja stručne rasprave o aktualnim trendovima i procesima u energetskom sektoru te njihovom utjecaju na poslovni sektor i regionalno gospodarstvo.
Želimo pružiti jasniji uvid u planirane smjernice nacionalne energetske politike, sagledati izazove pred energetskim sustavom te razvojne prilike koje se otvaraju u kontekstu tranzicije i tehnoloških promjena.

Posebno će biti obrađene teme:

  • perspektive i prioriteti nacionalne energetske politike u nadležnosti Ministarstva gospodarstva
  • očekivani trendovi energetske tranzicije i utjecaj na konkurentnost gospodarstva
  • izazovi i potrebe regionalnog gospodarstva u pogledu sigurnosti, stabilnosti i dugoročne dostupnosti energije
  • prilike za investicije, industrijski razvoj i nova tehnološka rješenja
  • suvremene tehnologije u energetskom sektoru, uključujući moderna SMR rješenja
  • integracija energetskih projekata s razvojem podatkovnih centara, AI infrastrukture i modernog ICT sektora
  • važnost transparentne komunikacije, uključivanja lokalne zajednice i oblikovanja odgovornog javnog dijaloga

Na okruglom stolu sudjelovat će:

  • Vedran Špehar, Državni tajnik Ministarstva gospodarstva
  • Davor Grgić, profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i član Radne skupine za nuklearnu energiju
  • Dean Verbanac, Inter Soft Technologies d.o.o.; predsjednik Strukovne grupe ICT Istre

Molimo da potvrdite svoj dolazak (ime, prezime, tvrtka/institucija) na e-mail kvitasovic@hgk.hr najkasnije do 10. prosinca 2025.