Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) je osnovan 1957. potpisivanjem Rimskog ugovora. To je forum koji pridonosi jačanju demokratskog legitimiteta i učinkovitosti EU, tako što omogućuje organizacijama civilnog društva iz zemalja članica izražavanje stajališta na europskoj razini.

EGSO nije poput ostalih tijela EU-a. Radi se o jedinstvenom forumu za savjetovanje, dijalog i postizanje suglasnosti među predstavnicima svih različitih sektora “organiziranog civilnog društva” koje uključuje poslodavce, sindikate i skupine poput stručnih i lokalnih udruga, organizacija za mlade, ženskih udruga, potrošača, boraca za zaštitu okoliša i mnogih drugih.

EGSO-ov cilj je da pomogne osigurati demokratskije i učinkovitije kreiranje politika i zakona EU-a koji zaista odražavaju potrebe građana EU-a.Tri su mu osnovna zadatka:

  • savjetovati Europski parlament, Vijeće i Europsku komisiju;
  • pobrinuti se da se stavovi organizacija civilnog društva poslušaju u Bruxellesu i pojačati njihovu svijest o učinku koji zakonodavstvo EU-a ima na život građana Unije;
  • podržati i ojačati organizirano civilno društvo unutar i izvan EU-a.
     

Predan europskoj integraciji, EGSO pruža doprinos u jačanju demokratske legitimnosti i učinkovitosti Europske unije tako što organizacijama civilnog društva iz država članica omogućuje da iskažu svoja stajališta na europskoj razini.

Način rada EGSO-a

EGSO je savjetodavno tijelo koje predstavnicama i predstavnicima europskih društvenih i profesionalnih interesnih skupina i drugima pruža formalnu platformu putem koje mogu izraziti svoja stajališta o pitanjima koja se tiču EU-a. Njegova su mišljenja upućena Vijeću, Europskoj komisiji i Europskom parlamentu, što mu daje ključnu ulogu u postupku donošenja odluka Unije.

 

Članstvo

Odbor ima 329 člana iz svih 27 država članica EU, a zastupljenost svake zemlje je razmjerna veličini njezinog stanovništva. Svaka zemlja članica predlaže svoje članove koje potom mora imenovati Vijeće EU-a, a svi članovi dužnosti moraju obavljati u općem interesu EU-a, neovisno o uputama svojih vlada ili organizacija kojima pripadaju. Predlažu ih nacionalne vlade, a imenuje Vijeće Europske unije na mandat od pet godina, koji se može obnoviti. 

Hrvatski članovi Europskog gospodarskog i socijalnog odbora 2020. – 2025.

Vlada Republike Hrvatske je na 234. sjednici održanoj 4. lipnja 2020. imenovala članove Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) iz Republike Hrvatske za novo mandatno razdoblje od 2020. do 2025. godine. 

  • I. skupina – poslodavci
    • Dragica Martinović Džamonja, Hrvatska gospodarska komora (HGK)
    • Violeta Jelić, Hrvatska obrtnička komora (HOK)
    • Davor Majetić, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP)
  • II. skupina – radnici
    • Marija Hanževački, Nezavisni hrvatski sindikati (NHS)
    • Anica Milićević-Pezelj, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH)
    • Vilim Ribić, Matica hrvatskih sindikata (MHS)
  • III. skupina – ostale organizacije civilnog društva
    • Lidija Pavić-Rogošić, ODRAZ-Održivi razvoj zajednice / HCRV
    • Danko Relić. Udruga narodnog zdravlja Andrija Štampar
    • Svjetlana Marijon, Udruga Zamisli

Članovi i članice pripadaju jednoj od triju skupina:

Internetske stranice EGSO-a: European Economic and Social Committee

Mjesečni EGSO bilten možete pronaći ovdje.

EGSO društveni mediji:

Skupina poslodavaca (Skupina I.)

Skupina poslodavaca (Skupina I.) okuplja poduzetnike i predstavnike udruženja poduzetnika koji djeluju u velikom broju poslovnih sektora, od industrije do maloprodaje i od poljoprivrede do usluga, i koji predstavljaju sva poduzeća, od MSP-ova do velikih poduzeća.

Skupina poslodavaca udruženim naporima nastoji stvoriti europsko poslovno okruženje koje poslodavcima pruža prilike za rast i uspjeh.

Skupina poslodavaca blisko surađuje sa šest najvećih europskih poslovnih organizacija, a to su BusinessEurope, Copa-Cogeca, EUROCHAMBRES, EuroCommerce, SGI Europe i SMEunited. Oni su važni saveznici u razmjeni stručnog znanja, uz to često surađuje s mnogim drugim institucijama i poslovnim organizacijama na nacionalnoj i europskoj razini.

Rad Skupine poslodavaca temelji se na prioritetima koji odražavaju glavne potrebe europskih poduzeća. Kako bi bili u skladu s dinamikom u kojoj posluju europska poduzeća, ti se prioriteti redovito preispituju.

Ažurirani prioriteti Skupine poslodavaca, pod nazivom „Poticanje blagostanja za sve: Program konkurentnosti za EU“ usvojeni su u siječnju 2023. Prioriteti se temelje na kratkoročnim do srednjoročnim ciljevima Skupine poslodavaca EGSO-a za kreatore politika za poboljšanje poslovnog okruženja, a time i o konkurentnosti i uvjetima EU-a za stvaranje blagostanja za građane. 

Kada razvija svoju konkurentnost, otpornost i globalni utjecaj, EU bi se trebala oslanjati na otvoreno tržišno gospodarstvo i otvoreno društvo kao svoje temeljne ciljeve, te preusmjeriti svoje djelovanje na bitne uvjete za stvaranje prosperiteta i blagostanja. Skupina poslodavaca stoga poziva kreatore politika da se usredotoče na veće napore da se sljedeći temeljni ciljevi pretvore u stvarnost:

  • Konkurentan pristup resursima
  • Otvorena tržišta s jednakim pravilima
  • Regulacija i oporezivanje pogodno za poslovanje

Mjesečni bilten skupine poslodavaca ovdje.