Edukacija o dobrobiti životinja
Izvor: HGK

Edukacija o dobrobiti životinja

Objavljeno: 16. 12. 2019. , Ažurirano: 16. 12. 2019.

U HGK – Županijskoj komori Sisak, 9. prosinca je održana besplatna edukativna radionica namijenjena obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, koja su korisnici potpora Mjere 14 - Dobrobit životinja, iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014. – 2020. Edukaciju je organizirala Savjetodavna služba Ministarstva poljoprivrede, Podružnica u Sisačko-moslavačkoj županiji, u suradnji s HGK – Županijskom komorom Sisak.

Potpora se dodjeljuje korisnicima za provođenje propisanih dodatnih zahtjeva i obveza u uzgoju i držanju domaćih životinja, koji su iznad temeljnih zakonskih odredbi za pojedinu vrstu životinje.

Može se ostvariti za sljedeće operacije:

• Operacija 14.1.1 Plaćanje za dobrobit životinja u govedarstvu
  • Operacija 14.1.2 Plaćanje za dobrobit životinja u svinjogojstvu
  • Operacija 14.1.3 Plaćanje za dobrobit životinja u peradarstvu
  • Operacija 14.1.4 Plaćanje za dobrobit životinja u kozarstvu
  • Operacija 14.1.5 Plaćanje za dobrobit životinja u ovčarstvu

Potpora se možete zatražiti putem jedinstvenog zahtjeva u podružnicama Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Tijekom kalendarske godine na cijelom gospodarstvu definiranom zasebnim Jedinstvenim identifikacijskim brojem gospodarstva (JIBG), korisnik se mora pridržavati propisanih obveza iz pojedine operacije u skladu s podacima navedenim u jedinstvenom zahtjevu; sve životinje na gospodarstvu moraju biti evidentirane u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ). Obvezno razdoblje za M14 je razdoblje u trajanju od jedne kalendarske godine koje započinje 1. siječnja, one godine za koju se podnosi zahtjev.

Osnovica za izračun broja uvjetnih grla je prosjek broja uvjetnih grla u JRDŽ-u za godinu podnošenja na temelju stanja svakog prvog dana u mjesecu počevši od siječnja 2019. godine.

S obzirom na to da se radi o vrlo zahtjevnoj mjeri, korisnici su obvezni završiti izobrazbu iz područja dobrobiti životinja u trajanju od minimalno 4 sata u godini.