Izvor: HGK

E - Građevinski dnevnik ključan alat za digitalno vođenje procesa gradnje

Objavljeno: 16. 05. 2023. , Ažurirano: 16. 05. 2023.

Od početka ove godine na gradilištima diljem Hrvatske obveza je korištenja e- Građevinskog dnevnika, koji je postao ključan alat za sve sudionike, stoga je Sektor za graditeljstvo HGK organizirao radionicu kao i prezentaciju aplikacije koja je neophodna za digitalno vođenje procesa gradnje.

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine dalo je suglasnost HGK -a za izdavanje kartica s potpisnim i identifikacijskim certifikatom za pristup e-Građevinskom dnevniku inženjerima i tehničarima u djelatnostima prostornog uređenja i gradnje koji su zaposlenici tvrtki članica Hrvatske gospodarske komore, a koji nisu članovi strukovnih komora i nemaju poslovnu vjerodajnicu izdanu od strukovnih komora.

DSCF2919.jpg

Mirjana Čagalj, savjetnica predsjednika HGK-a za graditeljstvo i promet; Izvor: HGK

Važno je naglasiti da ova usluga ne predstavlja novu obvezu za članice, jer svi koji su do sada upisivali i vodili građevinski dnevnik, to će raditi i dalje.

"Usluga je u potpunosti digitalizirana, od prijave početka građenja, pa sve do samog izdavanja uporabne dozvole. HGK je prepoznala dobrobit koju donosi cijelom sektoru, te predstavlja veliku pomoć ovlaštenim stručnim osobama i onima koji vode građenje, ali i investitorima,  jer se digitalno mogu pratiti svi procesi građenja. Na taj način podiže se razina kvalitete i povećava dostupnost kvalitetnih informacija na jednom mjestu", rekla je Mirjana Čagalj, savjetnica predsjednika HGK.

Katarina Sikavica, Mirjana Čagalj, Danijel Meštrić.jpg

Katarina Sikavica, Mirjana Čagalj,Danijel Meštrić; Izvor: HGK

Ravnatelj Uprave za razvoj informacijskih sustava i digitalizaciju Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Danijel Meštrić, istaknuo je kako pokrenuti građevinski dnevnik znači prijaviti početak građenja, te da se korištenjem aplikacije e-Građevinski dnevnik ujednačuje praksa na svim gradilištima u Hrvatskoj.

"Glavna prednost e- Građevinskog dnevnika je operabilnost, jer svi sudionici u gradnji ulaze u istu aplikaciju. Bitno je jednostavnije upravljati gradilištem i dokumentima. Dokumentacija na gradilištu mora biti u e- Sustavu – dozvole, prijave, kompletna projektna dokumentacija. To su nemjerljive prednosti“, istaknuo je Meštrić.

DSCF2934.jpg

Danijel Meštrić, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine; Izvor: HGK

U sklopu e-Građevinskog dnevnika, inženjeri i tehničari u djelatnostima prostornog uređenja i gradnje, morat će u aplikaciju, sukladno EU direktivama, unositi i potvrde o kvaliteti proizvoda koje se koriste u gradnji.

Obzirimo da HGK-a već ima sličan proizvod a riječ o Katalogu hrvatskih proizvoda, u planu je u idući godinu dana kroz suradnju sa Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine unaprijediti sučelje kataloga i umrežiti ga s aplikacijom e-Građevinski dnevnik, kako bi se ti certifikati mogli automatski povlačiti.

DSCF8796.jpg

Katarina Sikavica, Sektor za graditeljstvo HGK; Izvor: HGK

Na koji način Katalog hrvatskih proizvoda može pomoći u  poslovanju i  pristupu potrebnim informacijama pojasnila je Katarina Sikavica samostalna savjetnica u Sektoru za graditeljstvo HGK-a.

DSCF8760.jpg

Izvor: HGK