Tomislav Kulić, predsjednik Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima HGK
Izvor: HGK

Dugovi zdravstva ponovo prešli kritičnu razinu


Objavljeno: 16. 02. 2021. , Ažurirano: 16. 02. 2021.


Prema podacima 40 veledrogerija, članica Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima HGK, ukupni dug bolničkog i ljekarničkog sustava 31. siječnja 2021. godine prešao je 5,2 milijarde kuna (dug bolnica 31. siječnja 2021. iznosio je 4,1 milijardu kuna, dok je procijenjeni dug HZZO-a prema ljekarnama premašio 1,1 milijardu kuna). Stoga veledrogerije upozoravaju da možemo ponovo očekivati poremećaje u sustavu opskrbe lijekovima, ako ne bude hitne reakcije od strane resornih ministarstava.

"Bolnički dugovi su i ove godine nastavili rasti dinamikom od oko 230 milijuna kuna mjesečno pa se ponovo suočavamo s razinom duga koji ugrožava poslovanje veledrogerija, izvršenje njihovih obaveza prema dobavljačima te normalnu opskrbu lijekovima, medicinskim proizvodima i opremom", istaknuo je predsjednik Udruženja Tomislav Kulić, podsjetivši da je prošle godine bolnički sustav prema veledrogerijama generirao dug od skoro 3 milijarde kuna koji je djelomično saniran u tri navrata, s ukupnim iznosom od 2,24 milijarde kuna.

Iako su veledrogerije redovno informirale resorna ministarstva o daljnjem rastu duga i pozivale na dogovor oko izrade otplatnog plana i definiranje daljnje dinamike plaćanja, još uvijek nisu dobile službeno očitovanje.

Unatoč sanaciji iz studenoga 2020., oko 15 hrvatskih bolnica ponovo ima rokove plaćanja dulje od 365 dana i već su suočene s uvjetovanom isporukom lijekova i opreme od nekih veledrogerija. Za očekivati je da će dio veledrogerija, uz uvjetovanje isporuke plaćanjem, pokrenuti tužbe i ovršne postupke prema bolnicama u nemogućnosti naplate svojih potraživanja.

Dodatno, rokovi plaćanja HZZO-a ljekarnama prešli su 120 dana čime su zakonski rokovi premašeni dvostruko. To predstavlja dodatni teret veledrogerijama i udar na njihovu likvidnost jer je najveći dio toga duga završio upravo kod njih, nametnuvši im tako ponovno 'nemoguću misiju' osiguravanja financijske stabilnosti zdravstvenog sustava.

"Kako bi se osigurala normalna isporuka lijekova u narednom periodu potrebno je pod hitno osigurati 2 milijarde kuna dodatnih sredstava za bolnice te rokove plaćanja HZZO-a prema ljekarnama svesti u zakonske. Plan otplate preostalih dugova i definiranje plaćanja u narednom periodu imperativ je kako bi se osigurala normalna opskrba lijekovima i opremom tijekom 2021.", poručuje Kulić i dodaje kako veledrogerije godinama uporno skreću pažnju na nužnost reformskih mjera i pronalazak trajnog, održivog modela za zdravstvo.

To su najavila i resorna ministarstva prošle godine u srpnju, no nikakvi reformski zahvati nisu poduzeti, dug je nastavio rasti, a zdravstveni sustav će, procjenjuju iz Udruženja HGK, ove godine imati manjak od oko 10 milijardi kuna. Naime, toliko nedostaje u proračunu ove godine samo za podmirenje obaveza prema dobavljačima lijekova i opreme, dodatne troškove zbog epidemije te podmirenje tužbi liječnika za krivo obračunatu osnovicu i prekovremeni rad.