Izvor: Pixabay

Drugi Nacionalni Info dan Inovacijskog fonda u Republici Hrvatskoj

Objavljeno: 17. 10. 2023. , Ažurirano: 15. 01. 2024.

Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja, Glavnom upravom za klimu Europske komisije i Europskom izvršnom agencijom za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA) organizira Drugi Nacionalni Info dan Inovacijskog fonda u Republici Hrvatskoj.

Događaj će se održati u četvrtak, 18. siječnja 2024. u 9.15 sati, u prostorijama Hrvatske gospodarske komore, Roosveltov trg 2, Zagreb te će se moći pratiti i online (poveznica će biti naknadno dostavljena registriranim sudionicima).

Na Info danu predstavnici Europske komisije i CINEA-e predstaviti će:

Program je dostupan OVDJE.

Također, na Info danu su planirani i orijentacijski dijalozi promotora potencijalnih projekata (za bespovratna sredstva ili za ugovaranje fiksne premije za obnovljivi vodik) sa predstavnicima Europske komisije i CINEA. Cilj dijaloga je davanje podrške i usmjeravanje potencijalnih prijavitelja vezano za podnošenje prijave na Inovacijski fond.

Za sudjelovanje na Nacionalnom Info danu možete se prijaviti se možete OVDJE. Ukoliko želite sudjelovati online, ljubazno molimo da to navedete u napomeni.

Ukoliko želite sudjelovati na orijentacijskim razgovorima,  iskaz interesa možete poslati na okolis@hgk.hr. Broj mjesta je ograničen.

Europska Komisija je u okviru Inovacijskog fonda dana 23. studenog 2023. objavila dva poziva za dostavu prijedloga kako bi se ubrzala primjena inovativnih tehnologija u Europi.

Pozivima će na raspolaganju biti do 4,8 milijardi eura za industriju i proizvođače čiste tehnologije u Europi za podršku ciljevima Europskog zelenog plana i u skladu s Aktom o industriji s nultom neto stopom emisija (Net-zero industry act):

Poziv na dodjelu bespovratnih sredstava  (oznaka Poziv IF23)

• Poziv IF23 na raspolaganju ima 4 milijarde eura za projekte u različitim sektorima, uključujući dekarbonizaciju, proizvodnju čistih tehnologija, pomorstvo i energetski intenzivne industrije.
  • Prijave će biti otvorene do početka travnja 2024.

Poziv za ugovaranje fiksne premije za projekte proizvodnje obnovljivog vodika (oznaka Dražba IF23)

• Dražba IF23 na raspolaganju ima 800 milijuna eura i prvi je Poziv takve vrste u Europi s ciljem podržati proizvodnju obnovljivog vodika. Dražbe su novi mehanizam financiranja u okviru Inovacijskog fonda i ključni element Europske banke za vodika.
  • Prijave će biti otvorene do početka veljače 2024.
  • Više informacija o ugovaranju fiksne premije za projekte proizvodnje obnovljivog vodika možete pronaći na stranicama Komisije putem poveznice.

U svrhu predstavljanja Poziva, Europska komisija organizira dva online Info dana:

- Info dan za Dražbe IF23 održao se u četvrtak, 30. studenoga  od 10:00 – 12:30; više informacije putem poveznice

- Info dan za Poziv IF23 održao se u četvrtak, 7. prosinca od 10:00-17:30; više informacija putem poveznice

Informacije o Pozivima dostupni su i putem LinkedIn i Twitter Europske komisije.