Dovoljno je svega pet minuta dnevno za odvajanje otpada


Objavljeno: 31. 05. 2019. , Ažurirano: 31. 05. 2019.


Zbog velikog interesa održana je 29. svibnja u HGK – Županijskoj komori Split druga besplatna edukativna radionica o odvajanju otpada u organizaciji splitske komunalne tvrtke Čistoća d.o.o., Udruge za edukaciju građana – UZEG i HGK – ŽK Split.

U ime Komore skup je pozdravila Ana Marija Puzić, naglasivši kako ŽK Split organizacijom ovakvih radionica aktualnih tema, kojima se educiraju poslovni subjekti i građani, prati svjetske trendove te pridonosi osvještavanju o nužnosti rješavanja problema otpada, očuvanja prirodnih resursa i održivoga ekonomskog razvitka zajednice.

Motivirajuće predavanje o važnosti i dobrobitima odvajanja otpada održao je predstavnik splitske Udruge za edukaciju građana – UZEG, stručni specijalist zaštite okoliša Mate Herceg.

''Danas ćemo učiti kako smanjiti otpad, kako ga spriječiti, kako reciklirati te kako svi skupa možemo utjecati na to da budemo bolji u odvajanju otpada. Dovoljno je da odvojite samo pet minuta u danu za odvajanje otpada, stoga vas pozivam da se priključite ovom zelenom valu, odvajate i širite svijest o odvajanju jer otpad je problem svih nas", apelirao je Herceg.

Od rujna prošle godine, kada su krenuli s edukacijama o odvajanju otpada po gradskim kotarevima, pomak je vidljiv, smatra Herceg, i to najviše u smanjenju otpada.

O pomaku nabolje u odvajanju otpada posvjedočio je i Marin Jadrić iz splitske Čistoće, međutim još je mnogo posla pred nama kako bismo došli na odgovarajuću razinu i zadovoljili zahtjeve EU. ''Imamo 135 potpunih zelenih otoka na području grada Splita te više od 730 lokacija, koje nisu kompletni zeleni otoci, ali imaju spremnike za primarnu selekciju, a ovakvim radionicama educiramo građane o odvajanju otpada'', rekao je Jadrić.

Prosječna količina otpada koju svaki građanin proizvode u godinu dana je oko 400 kilograma, a dosad se 85% otpada bacalo na odlagališta. Takvim se ponašanjem u samo deset godina bacilo sirovina poput stakla, papira, plastike i metala vrijednih više od pet milijardi kuna. Stoga, edukacijom gospodarstvenika i građanstva općenito o gospodarenju otpadom smanjujemo troškove za sirovine, štedimo energiju, zdravije živimo te osiguravamo bolju budućnost za nadolazeće generacije.

1.jpg

Sudionici radionice; Izvor: HGK ŽK Split.

 

Kratkim videom polaznici su se mogli osvjedočiti o putu koji papir i plastika prolaze od trenutka odvajanja i bacanja u odgovarajuće spremnike do njihova ponovnog vraćanja u sustav. Za jednu tonu papira potrebno je posjeći 20 stabala; papir nam se može vratiti u upotrebu više od četiri puta, dok se staklo reciklira gotovo neograničen broj puta.

Radionica je zasigurno potakla na razmišljanje koliko se nepotrebnoga kupuje, koliko toga se baca te može li se nešto ponovno upotrijebiti prije bacanja. Uz sve rečeno i viđeno, motiviranosti polaznika za odvajanjem otpada za početak će svakako pridonijeti i podijeljeni promidžbeni paket s platnenom vrećicom za kupovinu koja sadrži vrećice za odvojeno prikupljanje otpada (žutu za plastiku i plavu za papir), olovku od recikliranog papira te letak s uputama.