Izvor: HGK
Delegacija hrvatskih tvrtki posjetila sajam Hannover Messe 2023
Objavljeno: 25. 04. 2023.
Vodeći svjetski industrijski sajam pokazao je da su tehnologije za konkurentnu i istodobno klimatski neutralnu industrijsku proizvodnju već dostupne
Izvor: HGK
Hrvatska gospodarska komora organizirala je posjet delegacije hrvatskih tvrtki sajmu Hannover Messe 2023, koji se održao od 17. do 21. travnja. Više od 4.000 izlagača predstavilo je svoja rješenja za digitalnu, povezanu, održivu industriju, ugostivši 130.000 posjetitelja iz cijelog svijeta u Hannoveru.
Glavne teme na Hannover Messe-u uključivale su umjetnu inteligenciju, vodik, upravljanje energijom, povezanu i inteligentnu proizvodnju te novi podatkovni ekosustav Manufacturing-X. Sajam se još jednom dokazao kao globalna platforma za umrežavanje industrije, donositelja odluka, istraživanja i društva u cjelini te pokazao kako nikada nije bilo važnije nego danas dijeliti znanje i ideje.
Predsjednik upravnog odbora Deutsche Messea Jochen Köckler, naglasio je kako su tehnološka rješenja za klimatski neutralnu proizvodnju već prisutna.
"Međutim, kako bi se dugoročno osigurala konkurentnost industrije i prosperitet, potrebno je prevladati birokratske prepreke, potaknuti prilike i sklopiti sporazume o transnacionalnoj suradnji", istaknuo je Köckler.
Posjetitelji su mogli vidjeti proces industrijske transformacije uživo, predstavljene su inovativne tehnologije za klimatski neutralnu proizvodnju, nove vodikove tehnologije, glasovno upravljani roboti koji koriste AI, rješenja za učinkovito upravljanje energijom te brojne druge inovativne ideje i proizvodi.

Izvor: HGK
U hrvatskoj delegaciji koja je posjetila sajam sudjelovalo je petnaest predstavnika deset hrvatskih tvrtki koje su zainteresirane za razvoj i primjenu zelene vodikove ekonomije. Stoga je u fokusu delegacije bio posjet dijelu sajma posvećenom vodikovim tehnologijama – Hydrogen & Fuel Cells Europe, koji s više od 300 izlagača iz 25 zemalja predstavlja vodeću izložbu o vodiku i gorivnim člancima. Članovima hrvatske gospodarske delegacije odlazak na sajam otvorio je priliku za networking, razmjenu znanja i ideja te organiziranje B2B sastanaka s izlagačima.
Sljedeći Hannover Messe održat će se od 22. do 26. travnja 2024. godine.