Izvor: D2HEAT
D2HEAT Javne konzultacije na temu zelenih kriterija u javnoj nabavi
Objavljeno: 30. 07. 2024.
Izvor: D2HEAT
U sklopu projekta D2HEAT održane su javne konzultacije o zelenim kriterijima u javnoj nabavi i inovativnim modelima ugovaranja. Konzultacije su održane u Slavonskom Brodu, Zagrebu, Karlovcu i Rijeci, gdje se nalaze četiri najveća toplinarska društva u Hrvatskoj: Brod Plin d.o.o. Slavonski Brod, HEP Toplinarstvo d.o.o., Gradska toplana d.o.o. Karlovac te Energo d.o.o. Rijeka. Ova društva čine gotovo 98 posto sektora toplinarstva u zemlji.
U okviru projekta, navedenim tvrtkama pruža se tehnička i pravna podrška s ciljem ubrzane pripreme investicijskih projekata za modernizaciju opskrbe i proizvodnje toplinske energije. Kvalitetna priprema i provedba postupaka javne nabave ključni su preduvjeti za uspješnu realizaciju tih projekata.
Na konzultacijama su partneri iz AVELANTA d.o.o. i REGEA-e predstavili zelene kriterije ekonomski najpovoljnije ponude primjenjive za sektor toplinarstva te su prikupljena iskustva iz različitih sektora o načinu određivanja zelenih kriterija u javnoj nabavi.
HGK, kao partner na projektu, zadužen je za zagovaranje pozitivnih političkih promjena radi uklanjanja zakonskih barijera koje usporavaju zelenu energetsku tranziciju sektora toplinarstva. Aktivnosti uključuju analizu trenutnog zakonodavnog okvira, identifikaciju zakonskih prepreka te diseminaciju političkih preporuka kako bi se pozitivno utjecalo na regulatorni okvir i promjene u prostornom i urbanom planiranju.
Ove konzultacije pridonijele su boljem definiranju zelenih kriterija i prikupljanju dodatnih informacija i iskustava, kako bi se pripremila što kvalitetnija dokumentacija o nabavi. Kroz postupke nabave radova i roba, toplinarska društva nastoje nabaviti radove i robe koje će pridonijeti ispunjavanju ciljeva zelene politike Europske unije.
Više informacija o projektu dostupno je OVDJE.