Renata Lohajner, Krunoslav Vitelj i Mirko Habijanec (s lijeva na desno)
Izvor: Koprivničko-križevačka županija

Članovi Gospodarskog vijeća raspravljali o strukovnom obrazovanju


Objavljeno: 15. 12. 2021. , Ažurirano: 15. 12. 2021.


Gospodarsko vijeće ŽK Koprivnica 14. je prosinca održalo sjednicu na temu strukovnog obrazovanja i nedostatka strukovnih radnika.

Sjednicu je otvorio i vodio predsjednik ŽK Koprivnica Krunoslav Vitelj koji je uvodno rezimirao proteklu godinu te naglasio važnost jačanja modela dualnog obrazovanja koji će omogućiti strukovnim zanimanjima još veću vidljivost i atraktivnost te povezivanje škola i gospodarstvenika s potrebama tržišta rada.

Kao uvod u raspravu  predstojnica Područnog ureda HZZ-a  Križevci Vesna Kuterovac predstavila je aktualna kretanja na tržištu rada s naglaskom na deficitarna strukovna zanimanja i preporuke HZZ-a za upisnu politiku u srednje škole.

Vesna Kuterovac.JPG
Vesna Kuterovac, predstojnica Područnog ureda HZZ-a Križevci; Izvor: HGK.


Potom je voditeljica Službe za strukovno obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Vesna Hrvoj Šic predstavila smjernice reforme strukovnog obrazovanja koje se oslanjaju na Nacionalni plan razvoja sustava odgoja i obrazovanja 2021. – 2027. te Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021. – 2026. 

Vesna Hrvoj-Šic.JPG
Vesna Hrvoj Šic, voditeljica Službe za strukovno obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja; Izvor: HGK.


Na sjednici Gospodarskog vijeća bio je zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić koji se u svojoj prezentaciji osvrnuo na aktualnu situaciju u strukovnom obrazovanju na području županije, istaknuvši kako smo jedna od rijetkih županija u kojoj sve sastavnice – od škola, institucija, Zavoda za zapošljavanje, HGK i Obrtničke komore te gradova i Županije, sudjeluju u procesu planiranja upisa u Strukovne škole.

"Ključno je povezivanje svih dionika kako bi zajednički potaknuli upise u deficitarna zanimanja. To nije problem samo našeg područja, a kao što vidimo smanjuje se broj učenika u srednjim školama kao posljedica demografskih problema. U zadnjih 10 godina broj upisane djece  koja se upisuje u srednje škole je nažalost pao za 25 posto, trebamo svi zajedno djelovati da ovakve trendove zaustavimo",  naglasio je Ljubić.

Ratimir Ljubić.JPG
Ratimir Ljubić, zamjenik župana koprivničko-križevačkog; Izvor: HGK.


Uz dobru suradnju ključnih aktera i gospodarstvo koje sudjeluje u kreiranju upisnih politika, Ljubić je istaknuo kako Županija sa partnerima provodi velike projekte kojima se stvaraju uvjeti za razvoj strukovnog obrazovanja. "Među njima je najznačajniji županijski Centar kompetencija koji će u Koprivnici i Đurđevcu unaprijediti obrazovanje i uskladiti ga s modernim trendovima i znanjima putem novih školskih programa. Jedna smo od županija koja izdvaja najviše sredstava za prijevoz učenika srednjih škola, oko četiri milijuna kuna godišnje, tu su i brojne druge stimulacije za najbolje učenike koje su osigurane u suradnji s poslodavcima. Radimo mnogo na poboljšanju sustava, u okviru naših mogućnosti i nadležnosti, a vjerujem kako će svi ti napori dati dobre rezultate", zaključio je Ljubić te zahvalio svima u Vijeću koji ulažu velik trud i pomažu da se sustav još više poboljša.

U raspravi su se uključili i predsjednik Uprave tvrtke Radnik Mirko Habijanec koji je kazao kako se bez gospodarstva ne može provesti strukturna reforma obrazovanja, a posebice dualni sustav koji je još u povojima. "Potrebno je u suradnji s gospodarstvom redefinirati upisne kvote, poraditi na kvaliteti obrazovanja kako bi učenici imali dobili kompetencije koje gospodarstvo treba i mogli u konačnici konkurirati radnicima koji izlaze iz zapadnih naprednijih sustava. Apeliram i na Ministarstvo znanosti i obrazovanja te na Vladu RH da brže reagiraju i stvore okvir koji će omogućiti poslodavcima da kreiraju još bolje uvjete za radnike, posebice one koji rade u sektoru graditeljstva", dodao je Habijanec. 

Mirko Habijanec.JPG
Mirko Habijanec, predsjednik Uprave tvrtke Radnik; Izvor: HGK.


Predsjednik Uprave Bauwerk grupe Hrvatska Igor Benaković je dodao kako je za uspjeh poslovanja važan dobar i zdrav balans između menadžmenta i zaposlenika te apostrofirao pragmatičnost kao važnu odrednicu u reformi sustava obrazovanja. "Ne treba tražiti daleko, već je dovoljno implementirati funkcionalne sustave koji se primjenjuju u uspješnim europskim zemljama te neke od tih postojećih modela preslikati i na naš sustav", kazao je Benaković.

S time se složio i Darko Paviša iz tvrtke Rasco koji je kazao da u Rascu trenutno radi 60-ak osoba koji su na praktičnom obučavanju i koji će kroz rad steći dodatne kompetencije, čime će biti još konkurentniji što je u konačnici i dobitak za tvrtku koja potiče usavršavanje svojih zaposlenika. "U školama je potrebno detektirati interese djece te u koordinaciji s mentorima, nastavnicima i gospodarstvenicima pronaći adekvatna usmjerenja za ona zanimanja za koja pokazuju afinitete. Više nema vremena, potrebno je djelovati i stimulirati ljude, jer će inače u još većem broju otići na strana tržišta", zaključio je Paviša.