Prezentacija usluga Centra za mirenje pri HGK na 14. proširenoj sjednici Gospodarskog vijeća HGK – ŽK Vukovar

Objavljeno: 12. 04. 2018. , Ažurirano: 13. 04. 2018.

Na četrnaestoj proširenoj sjednici Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Vukovar na kojoj su, osim članova Vijeća, bili predstavnici tvrtki i institucija Vukovarsko-srijemske županije, 6. travnja održana je i prezentacija usluga Centra za mirenje pri HGK.

Sjednicu je otvorila predsjendica HGK – ŽK Vukovar Vinka Ivanković, koja je na samom početku sjednice prisutne informirala o provedbi projekta Slavonija, Baranja i Srijem, a prezentaciju je održao Dragan Jelić, pomoćnik ministrice regionalnog razvoja i fondova EU.

Ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislav Petric predstavio je otvorene pozive i natječaje u 2018. iz ESI fondova.

Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK, izvijestio je o gospodarskim trendovima i konkurentnosti Hrvatske, odnosno razlikama u razvijenosti Hrvatske i država središnje i istočne Europe. Konkurentnost hrvatskoga gospodarstva mjerena Globalnim indeksom konkurentnosti prema posljednjem je izvješću (2017/2018) ocijenjena 74. pozicijom među 137 zemalja. Kao značajniju promjenu naglašava ulazak na drugo mjesto u posljednjem izvještaju Nestabilnosti mjera politike, što inozemni investitori često navode kao prepreku ulaganjima jer stvara dojam nepredvidivosti, a time i rizike za ulaganja.

Tajnica Centra za mirenje HGK Mirjana Košec održala je na kraju sjednice prezentaciju Alternativno rješavanje sporova pred Centrom za mirenje pri HGK, kojom je predstavila rad Centra, načine pokretanja postupka, prednosti mirenja itd. Centar za mirenje pri HGK osnovan je u srpnju 2002. godine (prvi u RH) sa sjedištem u Zagrebu (Rooseveltov trg 2) i regionalnim centrima u  Koprivnici, Osijeku, Puli, Rijeci, Splitu i Varaždinu, a postupak mirenja može se provesti u svim županijskim komorama. Odlukom MINGPO-a od 11. svibnja 2016. godine, Centar je notificiran kao tijelo za alternativno rješavanje potrošačkih sporova. Nadležan je za rješavanje svih domaćih i prekograničnih online offline potrošačkih sporova između potrošača s boravištem u Europskoj uniji i trgovaca s boravištem u Republici Hrvatskoj. Europska komisija registrirala je Centar za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, na temelju Odluke MINGPO-a, na svojoj mrežnoj stranici, na Platformi za online rješavanje potrošačkih sporova nastalih oko domaće i prekogranične kupnje putem interneta.