Održana radionica o standardu GlobalGAP


Objavljeno: 04. 12. 2018. , Ažurirano: 19. 12. 2018.


Jedan je od odgovora certifikacija proizvoda prema zahtjevima standarda GlobalGAP

Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Vukovar u suradnji s TÜV-om Croatia organizirala je radionicu o standardu GlobalGAP, koja je održana 18. prosinca, od 10 do 12 sati u ŽK Vukovar, na adresi Zmajeva 1.

Cilj je predavanja upoznati proizvođače s obvezama koje trebaju ispuniti kako bi osigurali potvrdu usklađenosti s međunarodno priznatim certifikatom i tako si osigurali mjesto na globalnom tržištu.

Melita Banek, auditorica, senior-auditorica HACCP-a, lead-auditorica ISO 9001, ISO 22000, auditorica/inspektorica GlobalGAP add GRASP iz TÜV-a Croatia, nazočne je upoznala sa standardom GlobalGAP u predavanju Kako unaprijediti prodaju poljoprivrednih proizvoda na globalnom tržištu? Jedan od odgovora je certifikacija proizvoda prema zahtjevima standarda GlobalGAP.

global gap vukovar 2.jpg

Banek je objasnila kako je GlobalGAP mjesto okupljanja poljoprivrednih proizvođača i trgovaca radi utvrđivanja zajedničke norme o uzgoju poljoprivrednih proizvoda u suvremenim zahtjevima održive poljoprivrede. Rezultat je toga nastojanja shema za certifikaciju Dobra proizvođačka praksa - Good Agricultural Practices – GAP, nazvana  ispočetka EUREPGAP (Euro Retailer Produce Working Group), a kasnije, od 2007. godine, GlobalGAP (Good Agriculture Practise). Ta shema predviđa da nezavisno akreditirano tijelo certificira pravilnu primjenu normi, a certifikacija daje mogućnost izbora proizvođačima da se pozicioniraju kao provjereni i priznati dionici na međunarodnoj razini. Iako postoje mnoge prepreke i problemi kada govorimo o poljoprivrednoj proizvodnji u RH, proizvođačima kod plasiranja i prodaje voća i povrća pomaže odluka o tome da se uhvate ukoštac s nastalom situacijom i nametnu kao ravnopravni partneri na domaćem i stranom tržištu. Cilj je svakog proizvođača proizvodnja i plasman zdravstveno ispravnog i kvalitetnog proizvoda uz brigu o smanjenju negativnog utjecaja poljoprivredne proizvodnje na okoliš te o zdravlju i sigurnosti ljudi i životinja. Upravo su ti zahtjevi uključeni u međunarodno priznati standard GlobalGAP. Danas su taj standard prepoznali trgovački lanci i lanac distribucije, a proizvođačima služi kao mjera za unapređenje, razvoj i konkurentnost poljoprivrednog proizvoda na domaćem i stranom tržištu, bilo kao Opcija 1 - pojedinačna certifikacija proizvođača ili Opcija 2 - grupna certifikacija proizvođača.

 Sudjelovanje na radionici bilo je besplatno, a sudjelovalo je 12 osoba.