Održana druga sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Sisak
Izvor: HGK

Predsjednik ŽK Sisak Babić: Gospodarstvo Sisačko-moslavačke županije oporavilo se od krize

Objavljeno: 23. 01. 2020. , Ažurirano: 24. 01. 2020.

"Gospodarstvo Sisačko-moslavačke županije oporavilo se od krize, rastu svi ključni pokazatelji gospodarstva, BDP županije, ukupni prihodi, raste broj zaposlenih, smanjuje se broj nezaposlenih, rastu investicije. Gospodarstvo je stabilno jer izvozi više od 30 posto svoje proizvodnje i u budućnosti će se nastaviti razvijati snažno i pozitivno", istaknuo je predsjednik HGK – Županijske komore Sisak Tihomir Babić na drugoj sjednici Gospodarskog vijeća ŽK Sisak, u srijedu, 22. siječnja.

"Deset tvrtki u županiji čini više od 57 posto ukupnih prihoda županije. To su Petrokemija d.d., Mlin i pekare d.o.o., Lonia d.d., Gavrilović d.o.o., Selk d.d., ABS Sisak d.o.o., Drvni centar Glina d.o.o., Hipp Croatia d.o.o., Lipovljani Lignum d.o.o. i MMM – Vukelić d.o.o.", rekao je Babić te istaknuo kako Petrokemija čini gotovo 20 posto ukupnih prihoda županije pa rezultati te tvrtke presudno utječu na gospodarstvo. "U 2018. godini ostvarili smo gubitak radi restrukturiranja Petrokemije, no ohrabruje da je već prošle godine, nakon promjene vlasničke strukture, Petrokemija osjetno popravila poslovne rezultate pa će se očekivani veći prihodi i dobit očitovati i u ukupnom gospodarskom rastu. Županijsko gospodarstvo stabilno raste posljednjih pet godina po svim pokazateljima", zaključio je Babić prilikom predstavljanja analize o stanju gospodarstva od 2014. godine do prvih devet mjeseci prošle godine.

"Rastu djelatnosti koje su ključne za Sisačko-moslavačku županiju. To su prerađivačka industrija posebice petrokemijska, elektronička i drvna industrija te trgovina na veliko i malo. Trgovina na veliko i malo je snažno rasla u zadnjih pet godina, više od 35 posto, a dobit je porasla više od sedam puta. Pokazala se kao najprofitabilnija djelatnost u županiji što je vjerojatno posljedica oporavka osobne potrošnje, rasta broja zaposlenih i rasta neto plaća", istaknuo je Babić podsjetivši kako je Sisačko-moslavačka županija jedna od rijetkih koja je proizvodno izvozno orijentirana te kako oporavku gospodarstva svakako doprinosi i razvoj novih djelatnosti poput IT industrije s posebnim naglaskom na gaming industriju u Novskoj. "Uzmemo li u obzir i poslovanje javnih poduzeća, koja nemaju sjedišta na području županije, a svojim investicijama doprinose ukupnom razvoju gospodarstva, kao što su Plinacro, Janaf, HEP, Hrvatske vode, Hrvatske željeznice i drugi, to nam daje pravo na optimizam", zaključio je Babić.

Unatoč tomu, kao najveće probleme današnjeg gospodarstva u Hrvatskoj pa tako i Sisačko-moslavačkoj županiji gospodarstvenici su istaknuli probleme demografije, tržišta radne snage, neusklađenosti tržišta rada s obrazovnom politikom te probleme koji poduzetnicima najčešće onemogućuju iskorištavanje novca iz EU fondova.

"Jedan od glavnih zadataka lokalne zajednice je da potiče otvaranje i širenje proizvodnih i inovativnih poduzeća i obrta na način da kreira razne poticajne mjere koje moraju biti usmjerene na povećanje konkurentnosti. Konkurentna snaga malog gospodarstva može se promatrati i kroz razinu investicija, a investicije u Sisačko-moslavačkoj županiji zaostaju za kretanjima na razini Hrvatske posebice u prerađivačkoj industriji kao najvažnijem izvoznom području. Nove industrije omogućit će promjenu i transformaciju županijskog gospodarstva iz jednog klasičnog gospodarstva te otvoriti prostor prema novoj vrsti poduzetništva, novim proizvodima, uslugama i novim radnim mjestima. Razvoj novih industrija neće biti moguć bez prihvaćanja i primjene informatičke tehnologije, a to je posebno važno za mlade ljude i njihov ostanak na području Sisačko-moslavačke županije", zaključio je predsjednik Tihomir Babić. Gospodarstvenici su naglasili kako je županiju potrebno osnažiti lobiranjem te integriranim projektima koje je potrebno uvrstiti u Županijsku razvojnu strategiju.

Tom prilikom potporu gospodarstvenicima te zadovoljstvo gospodarskom slikom županije iskazao je i zamjenik sisačko-moslavačkog župana Roman Rosavec: "Vraćaju se pozitivne nade u gospodarstvo Sisačko-moslavačke županije, ali i obrtništvo. Sve su to bitni segmenti razvoja gospodarstva i ekonomije u našoj županiji. Naravno i Sisačko-moslavačka županija daje tu svoj doprinos kroz niz poticajnih mjera, kroz tradicijske obrte, kreditiranje poduzetnika i subvencioniranje kamata, razvoj Masterplana prometnog razvoja".

Na sjednici Gospodarskog vijeća ŽK Sisak izabrani su i članovi Skupštine Hrvatske gospodarske komore s područja Sisačko-moslavačke županije – Petrokemija d.d., Gavrilović d.o.o. i PPS – Majur d.o.o.